Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.01.2023 12:07

Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

paszport-biznesinfo

Wraz z końcem 2022 roku opublikowano ranking najsilniejszych paszportów świata. Polski dokument znajduje się w jego ścisłej czołówce, jednak zwycięzca może was zaskoczyć. Które kraje wydają najbardziej przydatne dokumenty umożliwiające płynne przemieszczanie się między państwami?

Wszyscy aktywni turyści zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów podczas podróży, zwłaszcza tych międzypaństwowych. Arton Capital - firma, która zajmuje się doradztwem finansowym, stworzyła ranking klasyfikujący siłę paszportów. Sprawdź, które otwierają najwięcej przejść granicznych.

Czym jest siła paszportu?

Im siła paszportu jest większa, tym jego posiadacz może płynniej przemieszczać się między krajami. Konstruujący go biorą pod uwagę zwłaszcza, do ilu krajów jego posiadacz może dostać się bez wizy. Dokument umożliwia przekraczanie przejść granicznych bez konieczności wyrabiania kolejnych.

Ranking najsilniejszych paszportów

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że najsilniejszym paszportem mogą szczycić się obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego posiadacze mogą wjechać do aż 198 krajów. Do 121 dostaną się zupełnie bez wizy, w przypadku 59 z wizą otrzymaną po przylocie, natomiast do 18 wystarczy im zwykła.

Co ciekawe, na drugim miejscu w rankingu znajduje się aż 11 państw. Znajdują się na nim Niemcy, Szwedzi, Finowie, Włosi, Hiszpanie, Austriacy, Niderlandczycy, Szwajcarzy, oraz obywatele Luksemburga i Południowej Korei.

Polski dokument jeszcze nigdy nie był tak mocny w historii rankingu

Na najniższym miejscu podium znajduje się osiem państw, wśród których jest także Polska. Polski paszport umożliwia wjechanie bez wizy do aż 122 krajów. Wizę po przybyciu na miejsce dostajemy w 50 krajach, natomiast chcąc dostać się do 26 państw, nadal należy postarać się o wizę tradycyjną.

To pierwszy ranking, w którym Polska znajduje się tak wysoko. W porównaniu do ubiegłorocznych badań odnotowaliśmy przeskok o dwa miejsca w górę.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: stronapodrozy.pl