Turysci.pl
Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

13 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Planując wakacje czy ferie w najbardziej obleganych miejscach turystycznych Polski zastanawiamy się, jakie ceny czekają nas w lokalnych punktach gastronomicznych. Dziennikarze Onetu na własnej skórze, a właściwe portfelu, postanowili przekonać się, z jakimi cenami w restauracjach muszą liczyć się turyści, którzy w tym sezonie wybiorą się do Zakopanego. Okazuje się, że paragony grozy to wcale nie mit.

Paragony grozy i łagodności już od jakiegoś czasu podbijają sieć. Teraz na jaw wyszło, z jakimi cenami za posiłek należy się liczyć w polskich górach. Nie ma się co dziwić, że turyści łapią się za kieszenie, bowiem szalejąca inflacja dotarła również do polskiej stolicy zimy.

Drożeją nie tylko noclegi. Szaleństwo cenowe w polskich górach

Zapewne każdy Polak jest w stanie samodzielnie ocenić po własnych wydatkach, że inflacja w Polsce rozszalała się na dobre. Jednak podwyżki cen nie oznaczają, że turyści zupełnie odpuścili sobie podróżowanie. Część z nich zdecydowała, że wybierze się w polskie góry, jednak wizyta będzie trwać krócej niż zazwyczaj.

- Utrzymuje się trend krótszych wyjazdów — długość rezerwacji względem zeszłego roku skróciła się ze średnio 3-4 nocy do 2-3 nocy - wyjaśnił Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl, cytowany przez Onet.

Snowboardziści pobili się na wyciągu krzesełkowym. W ruch poszły pięści

Snowboardziści pobili się na wyciągu krzesełkowym. W ruch poszły pięści

CZYTAJ DALEJ

Wraz ze wzrostem cen za nocleg, podróżujący muszą liczyć się również ze wzrostem cen za wyżywienie. W tym przypadku niektórzy szukają sposobu na zaoszczędzenie, decydując się na restauracje i karczmy o niższym standardzie, inni zaś sami przygotowują sobie posiłki i zaopatrują się w prowiant. Większość z nich jest świadoma, że chcąc skorzystać z bogatej oferty restauracji, muszą liczyć się z wysoką ceną, która najprawdopodobniej zagości na paragonie.

- Ceny w restauracjach są wysokie, ale spodziewaliśmy się tego - wyznała zapytana przez dziennikarzy Onetu napotkana rodzina.

Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego (1)

JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Zakopiańskie paragony grozy. Ile kosztuje obiad na Krupówkach?

Pierwszego dnia dziennikarze, relacjonujący swoje gastronomiczne podboje w Zakopanem za obiad wydali 101 zł. W jego skład wchodziły pizza, burger, dwie cole i grzane wino. Mimo że cena nie należy do najniższych, nie była mocno wygórowana, w odróżnieniu od tej, z jaką spotkali się już kolejnego dnia.

W charakterystycznej góralskiej karczmie na Krupówkach ceny były już dużo wyższe. Na paragonie znalazły się jajecznica na boczku, rosół domowy, dwie cole, grilowany oscypek, placek po góralsku i grzane wino - suma do zapłaty wyniosła aż 146 zł.

- 146 zł — tyle kosztował nas obiad dla dwóch osób w jednej z karczm na Krupówkach. Szybko pożałowaliśmy tej rozpusty, szczególnie że smak posiłków nie był na najwyższym poziomie - krótko podsumowali cały posiłek.

Najbardziej kuriozalną ceną wydawało się aż 54 zł za placek ziemniaczany z gulaszem i ogórkiem kiszonym. Dziennikarze zaznaczają, że kwota nie była zupełnie adekwatna do jakości serwowanych potraw.

Nie pozostaje nic innego, jak liczyć się z panującymi wysokimi cenami, jeśli na cel podróży obierzemy właśnie polskie Tatry. Chcąc zaoszczędzić na wyżywieniu, zawsze można posiłkować się wcześniej przygotowanymi przekąskami, a stołowanie się w knajpach ograniczyć wedle uznania.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: o2.pl; podroze.onet.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >