Turysci.pl
podróże

fot. Pixabay/ Skitterphoto

Dzisiaj wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy. Dokument umożliwia swobodne przemieszczanie po UE

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Od 1 lipca wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy, który ma ułatwić podróże po Europie. Skorzystają z niego osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz ci, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa.

Podróże po Unii Europejskiej będą łatwiejsze dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa. Dzisiaj wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy, który ma ułatwić przemieszczanie się.

bałtyk

Bałtyckie sinice są widoczne z kosmosu. Pokazali zdjęcie

CZYTAJ DALEJ

Podróże po Unii z certyfikatem covidowym

Głównym celem unijnych certyfikatów jest swobodne przemieszczanie się obywateli UE, a także zniwelowanie różnic w obostrzeniach i ograniczeniach wjazdowych do poszczególnych krajów.

Co ważne, certyfikat sam w sobie nie jest dokumentem podróży. Nie jest także warunkiem niezbędnym do przemieszczania się po Europie.

Dokument ma stanowić również gwarancję, że wyniki testów i świadectwa szczepień będą uznawane w całej Unii Europejskiej, dzięki czemu okaziciele mogą uniknąć kwarantanny. Poszczególne kraje mogą jednak same decydować o obostrzeniach.

Możliwe kolejki na lotniskach

Certyfikaty covidowe w Polsce będą weryfikowane przez Straż Graniczną za pomocą systemu elektronicznego. Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Stanisław Wojtera uprzedza jednak, że w szczycie sezonu letniego na lotnisku obsługa pasażerów może być wydłużona.

– Staramy się, aby ruch pasażerski odbywał się na lotnisku płynnie – mówił w środę dziennikarzom. – Część zatorów jest związana z kontrolą paszportową, którą prowadzi Straż Graniczna. A zarówno zespół ludzi, jak i infrastruktura lotniska są ograniczone.

Wojtera zaapelował jednocześnie do turystów, aby ci „wzięli pod uwagę, że na lotnisku będą musieli spędzić trochę więcej czasu niż kiedyś”.

Dodał również, że zmieniające się przepisy krajowe i zagraniczne dotyczące podróżowania są wyzwaniem dla portu, ponieważ żadne lotnisko nie było budowane z myślą o tego rodzaju restrykcjach i przepływach pasażerów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Rzeczpospolita

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Branża hotelarska i gastronomiczna apelują do turystów, żeby zostawiali napiwki

Czytaj więcej >

Na topie

Porównali ceny w polskich i zagranicznych kurortach. Najdrożej w Sopocie

Czytaj więcej >

Na topie

Wizz Air zapowiada zmiany. Chce otwierać i zamykać bazy z dnia na dzień

Czytaj więcej >

Na topie

Pasażerka nie chciała włożyć maseczki w samolocie. Doszło do awantury

Czytaj więcej >

Na topie

WizzAir rezygnuje z lotów krajowych po Norwegii po 9 miesiącach

Czytaj więcej >

Na topie

Wyprzedaż w Ryanair i urodzinowa promocja WizzAir. Tanie linie prześcigają się w ofertach

Czytaj więcej >