Turysci.pl
trogir-4166786 1280

fot. Pixabay/ Kookay

Chorwacja wprowadza nowe zasady na granicach. Ważne od 1 lipca

1 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Chorwacja zmieniła zasady przekraczania granic dla obcokrajowców. Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki tego kraju zdecydował, że od 1 lipca zagraniczni turyści nie będą przekraczać granicy bez testów czy zaświadczeń, jak do tej pory.

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych wśród Polaków kierunków urlopowych. Każdego roku wypoczywa tam kilkaset tysięcy turystów z naszego kraju. Niestety, od teraz będziemy musieli okazywać dodatkowe dokumenty przy przekraczaniu granicy

Tatry

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Nie żyje 16-latka

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja wprowadza dodatkowe restrykcje na granicach

Wczoraj w późnych godzinach popołudniowych chorwackie władze wprowadziły nowe rozporządzenie, zgodnie z którym od dnia 01.07.2021 warunkiem wjazdu do Chorwacji dla obywateli UE jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID.

Osoby nieposiadające unijnego certyfikatu mogą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pełnej szczepionki. Uznawane są preparaty Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm oraz Johnson&Johnson.

Nie oznacza to jednak, że osoby niezaszczepione nie zostaną wpuszczone do kraju. Jak poinformowała polska ambasada w Zagrzebiu, osoby nieposiadające certyfikatu mają kilka opcji.

Do wjazdu na teren Chorwacji uprawnia również negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 nie starszy niż 72 godziny, a także szybki test antygenowy wykonany nie wcześniej niż 48 godzin wcześniej. Ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania.

Podróżni mogą przedstawić również zaświadczenie lekarskie o przebyciu COVID-19. Musi zawierać ono daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, jednak nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy. Co ważne, nie ma wzoru takiego zaświadczenia

Dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat mogą przekraczać granice bez dodatkowych ograniczeń, o ile ich rodzice lub opiekunowie posiadają unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub są ozdrowieńcami, lub posiadają zaświadczenie o szczepieniu.

Jak poinformowała polska ambasada w Chorwacji, osoby niespełniające żadnego z warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

- Zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości są dla nas priorytetem. Stosujmy się więc do zaleceń epidemiologicznych i cieszmy wakacjami w Chorwacji - mówi w rozmowie z WP Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ambasada RP w Zagrzebiu, WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >