Turysci.pl
paszport covidowy

fot. Pixabay/ useche70

IATA wprowadza własne paszporty covidowe. Mają być uruchomione 15 kwietnia

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

IATA chce wprowadzić własne paszporty covidowe, które ułatwią podróżowanie pasażerom samolotów. Kończą się ostatnie testy aplikacji, która ma zostać wprowadzona już 15 kwietnia. Na początku będą mogli z niej skorzystać jednak tylko niektórzy.

  • IATA wprowadza własne paszporty covidowe, dostępne od 15 kwietnia

  • Na razie działać będą jedynie dla systemu iOs

  • Pierwsze próby przeprowadzane będą podczas lotów na Karaiby

Paszporty covidowe wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą stać się one nieodłącznym elementem podróży. Swoje testy kończy już Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które chce wprowadzić je już w kwietniu.

IATA ogłosiło datę premiery paszportu covidowego

Już od połowy kwietnia ma pojawić się aplikacja, umożliwiająca przemieszczanie się po świecie, zwana potocznie paszportem covidowym. Niestety, na razie będzie ona możliwa tylko na urządzeniach mobilnych firmy Apple.

W programie znajdować się będą informacje na temat negatywnych wyników testów w stronę koronawirusa, a także certyfikat poświadczający o przyjęciu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak informuje IATA, aplikacja ma pomóc użytkownikom znaleźć szczegółowe informacje na temat COVID-19 w kontekście ich nadchodzących podróży. Ułatwi również zlokalizowanie najbliższego centrum z badaniami w miejscach, do których podróżują.

pociąg w tajwanie

Katastrofa kolejowa w Tajwanie na popularnej turystycznej trasie. Co najmniej 54 osoby nie żyją

CZYTAJ DALEJ

Dzięki aplikacji podróżni będą w razie potrzeby mogli szybko udowodnić, że zostali przebadani lub zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Może to zdecydowanie usprawnić proces weryfikacji, który nadal jest dość uciążliwy i czasochłonny. IATA zapowiedziało premierę aplikacji na 15 kwietnia bieżącego roku.

Co ciekawe, premiera aplikacji zapowiadana była już na początku marca, jednak zdecydowano się na przeprowadzenie dodatkowych testów. Producent podkreśla jednak, że wszystkie prace nad wdrożeniem programu zostaną zakończone już w połowie kwietnia.

Wiceprezes IATA na Afrykę i Bliski Wschód Kamil Al-Awadhi, potwierdził, że aplikacja ma zostać wprowadzona na system iOS 15 kwietnia. Użytkownicy systemu Android będą musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Jak podkreślił, sukces będzie możliwy tylko wtedy, gdy linie lotnicze i lotniska solidarnie zaczną z niej korzystać.

Zainteresowanie aplikacją wyraziły już m.in. linie lotnicze Virgin Atlantic, które przeprowadzą własne próby na trasie z Wielkiej Brytanii na Barbados. Państwo na Karaibach potwierdziło, że będzie honorować dane z aplikacji podczas kontroli granicznych, stając się pierwszym państwem na świecie honorującym zaświadczenia w wersji elektronicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia, Wprost

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Czytaj więcej >

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >

Na topie

Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Jak oszczędzić na dodatkowym bagażu w samolocie? TikTokerka pokazała prosty sposób

Czytaj więcej >

Na topie

Zagraniczni turyści rezygnują z podróży do Polski. Dane są dramatyczne

Czytaj więcej >