Turysci.pl
paszport covidowy

fot. Pixabay/ useche70

IATA wprowadza własne paszporty covidowe. Mają być uruchomione 15 kwietnia

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

IATA chce wprowadzić własne paszporty covidowe, które ułatwią podróżowanie pasażerom samolotów. Kończą się ostatnie testy aplikacji, która ma zostać wprowadzona już 15 kwietnia. Na początku będą mogli z niej skorzystać jednak tylko niektórzy.

  • IATA wprowadza własne paszporty covidowe, dostępne od 15 kwietnia

  • Na razie działać będą jedynie dla systemu iOs

  • Pierwsze próby przeprowadzane będą podczas lotów na Karaiby

Paszporty covidowe wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą stać się one nieodłącznym elementem podróży. Swoje testy kończy już Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które chce wprowadzić je już w kwietniu.

IATA ogłosiło datę premiery paszportu covidowego

Już od połowy kwietnia ma pojawić się aplikacja, umożliwiająca przemieszczanie się po świecie, zwana potocznie paszportem covidowym. Niestety, na razie będzie ona możliwa tylko na urządzeniach mobilnych firmy Apple.

W programie znajdować się będą informacje na temat negatywnych wyników testów w stronę koronawirusa, a także certyfikat poświadczający o przyjęciu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak informuje IATA, aplikacja ma pomóc użytkownikom znaleźć szczegółowe informacje na temat COVID-19 w kontekście ich nadchodzących podróży. Ułatwi również zlokalizowanie najbliższego centrum z badaniami w miejscach, do których podróżują.

pociąg w tajwanie

Katastrofa kolejowa w Tajwanie na popularnej turystycznej trasie. Co najmniej 54 osoby nie żyją

CZYTAJ DALEJ

Dzięki aplikacji podróżni będą w razie potrzeby mogli szybko udowodnić, że zostali przebadani lub zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Może to zdecydowanie usprawnić proces weryfikacji, który nadal jest dość uciążliwy i czasochłonny. IATA zapowiedziało premierę aplikacji na 15 kwietnia bieżącego roku.

Co ciekawe, premiera aplikacji zapowiadana była już na początku marca, jednak zdecydowano się na przeprowadzenie dodatkowych testów. Producent podkreśla jednak, że wszystkie prace nad wdrożeniem programu zostaną zakończone już w połowie kwietnia.

Wiceprezes IATA na Afrykę i Bliski Wschód Kamil Al-Awadhi, potwierdził, że aplikacja ma zostać wprowadzona na system iOS 15 kwietnia. Użytkownicy systemu Android będą musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Jak podkreślił, sukces będzie możliwy tylko wtedy, gdy linie lotnicze i lotniska solidarnie zaczną z niej korzystać.

Zainteresowanie aplikacją wyraziły już m.in. linie lotnicze Virgin Atlantic, które przeprowadzą własne próby na trasie z Wielkiej Brytanii na Barbados. Państwo na Karaibach potwierdziło, że będzie honorować dane z aplikacji podczas kontroli granicznych, stając się pierwszym państwem na świecie honorującym zaświadczenia w wersji elektronicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia, Wprost

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >

Na topie

Pola pojechała do Rzymu z koleżanką z pracy. Wakacji nie będzie wspominać dobrze

Czytaj więcej >