Turysci.pl
zielony paszport

fot. Unsplash/ Clovis Wood Photography

KE przedstawi projekt „zielonego paszportu". Szczegóły poznamy już w środę

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

„Zielony paszport" ma na celu ułatwienie mieszkańcom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie między państwami członkowskimi. Jak poinformował komisarz do spraw wewnętrznego rynku Thierry Breton, KE przedstawi projekt dokumentu w tę środę.

„Zielony paszport" to potoczna nazwa dokumentu poświadczającego przyjęcie szczepienia, przebycia Covid-19 lub otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W Komisji Europejskiej trwają prace nad projektem, a jego efekty mają zostać przedstawione już w tę środę.

W środę KE przedstawi projekt „zielonego paszportu"

- Paszport będzie zawierał informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19, przejścia choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu przez podróżnych - powiedział Thierry Breton w wywiadzie dla radia Europe 1 i stacji CNews.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła PAP, stworzenie wyłącznie cyfrowego certyfikatu będzie niemożliwe na terenie całej Unii ze względu na trudności techniczne. To samo zasugerował również Reynders.

- Pracujemy nad tym certyfikatem. Chcemy stworzyć możliwość zawarcia w nim informacji nie tylko o szczepieniu, ale też o przebyciu zakażenia czy o wykonanym teście. Tak, żeby można było ująć te informacje w jednym zaświadczeniu w formie elektronicznej lub papierowej - poinformował komisarz.

wyjazd w beskidy

Polacy nie rezygnują z wyjazdów, już rezerwują noclegi na majówkę. Upatrzyli sobie jedno miejsce

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Thierry Breton w rozmowie na antenie radia skrytykował również opóźnienia w dostawach szczepionek produkcji koncernu AstraZeneka. Jak stwierdził, sytuacja ta jest niedopuszczalna i niezrozumiała.

Komisarz wykluczył jednak wystąpienie na drogę sądową przeciwko brytyjsko-szwedzkiej firmie, ponieważ jak twierdzi, opóźnienie w dostawach szczepionek nie powinno wpłynąć znacząco na spowolnienie kampanii szczepień w unijnych państwach.

Przypomnijmy, że koncern AstraZeneka zapowiedział zmniejszenie dostaw dawek dla Unii Europejskiej w nadchodzących miesiącach z powodu restrykcji w eksporcie.

Pomysł wprowadzenia „zielonego paszportu" wzbudza ogromne emocje również w państwach członkowskich UE. Przeciwnikiem tego dokumentu jest m.in. Emmanuel Macron, który uznał, że „nie zaakceptuje systemu, który uzależnia dostęp do tego czy innego kraju od certyfikatu".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >