Turysci.pl
paszporty szczepionkowe

fot. Pixabay/ useche70

Problem z paszportem szczepionkowym w UE. Mogą być opóźnienia, „Trudno będzie o porozumienie"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Termin wydawania paszportów szczepionkowych może ulec przesunięciu z powodu braku porozumienia państw członkowskich. Według informacji, do których dotarła redakcja RMF24, kraje UE nie ustępują w kwestii darmowych certyfikatów oraz restrykcji dotyczących koronawirusa.

Paszport szczepionkowy to potoczna nazwa certyfikatu covidowego, którego wprowadzenie miałoby ułatwić podróże po Europie osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Będą opóźnienia we wprowadzeniu paszportu szczepionkowego?

W Komisji Europejskiej trwają prace nad opracowaniem jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Zaledwie kilka dni temu Ursula von der Leyen podała datę przewidywanego końca prac. Jak się jednak okazuje, dojście do porozumienia może potrwać dłużej.

- Trudno będzie o porozumienie w sprawie „certyfikatu covidowego" 18 maja - mówił unijny dyplomata biorący udział w rokowaniach między Radą UE, Parlamentem Europejskim, a Komisją Europejską, cytowany przez RMF24.

Przypomnijmy, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że dokument ten ma zawierać informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście w stronę koronawirusa lub przebytej chorobie i nabytej odporności.

lot odwołuje kursy do tel awiwu

PLL LOT zawiesza loty do Tel Awiwu. Powodem starcia w Palestynie

CZYTAJ DALEJ

Jak stwierdził dyplomata w rozmowie z dziennikarką RMF Katarzyną Szymańską-Borginon, napięcie rośnie. Dodał również, że spodziewa się dramatycznych rokowań.

Dyplomata stwierdził również, jeżeli państwa członkowskie nie dojdą do porozumienia 18 maja, konieczna będzie kolejna, czwarta już runda rokowań. Doszłoby do niej przed szczytem UE zaplanowanym na 24-25 maja.

Podczas kolejnego spotkania przedstawiciele państw członkowskich mają wyrazić swoje zdanie na temat certyfikatu covidowego. Przekroczenie tego terminu może skutkować opóźnieniem się wejścia w życie tych zaświadczeń.

- Na razie kraje członkowskie nie zamierzają ustępować eurodeputowanym w dwóch najważniejszych dla nich kwestiach - wyjaśnia rozmówca redakcji RMF FM.

Jak przekazuje portal, kraje UE nie wyrażają zgody na wprowadzenie darmowych testów na Covid-19. Odmawiają również zrezygnowania z możliwości wprowadzenia np. kwarantanny, gdy certyfikaty będą już w użyciu. Warto podkreślić, że kompetencje takie zgodnie z unijnym prawem należą do państw narodowych.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy PE zadowoli jedynie przypis do rozporządzenia w formie rekomendacji, żeby testy były w przystępnej cenie. Państwa członkowskie natomiast nie chcą ustąpić w sprawie możliwości wprowadzania restrykcji po wprowadzeniu certyfikatu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia w Tarach. Dotyczą schronisk i wyciągów

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia zniosła obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych. Rozważane także ułatwienia na granicach

Czytaj więcej >

Europa

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

Czytaj więcej >

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >