Turysci.pl
paszporty szczepionkowe

fot. Pixabay/ useche70

Problem z paszportem szczepionkowym w UE. Mogą być opóźnienia, „Trudno będzie o porozumienie"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Termin wydawania paszportów szczepionkowych może ulec przesunięciu z powodu braku porozumienia państw członkowskich. Według informacji, do których dotarła redakcja RMF24, kraje UE nie ustępują w kwestii darmowych certyfikatów oraz restrykcji dotyczących koronawirusa.

Paszport szczepionkowy to potoczna nazwa certyfikatu covidowego, którego wprowadzenie miałoby ułatwić podróże po Europie osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Będą opóźnienia we wprowadzeniu paszportu szczepionkowego?

W Komisji Europejskiej trwają prace nad opracowaniem jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Zaledwie kilka dni temu Ursula von der Leyen podała datę przewidywanego końca prac. Jak się jednak okazuje, dojście do porozumienia może potrwać dłużej.

- Trudno będzie o porozumienie w sprawie „certyfikatu covidowego" 18 maja - mówił unijny dyplomata biorący udział w rokowaniach między Radą UE, Parlamentem Europejskim, a Komisją Europejską, cytowany przez RMF24.

Przypomnijmy, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że dokument ten ma zawierać informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście w stronę koronawirusa lub przebytej chorobie i nabytej odporności.

lot odwołuje kursy do tel awiwu

PLL LOT zawiesza loty do Tel Awiwu. Powodem starcia w Palestynie

CZYTAJ DALEJ

Jak stwierdził dyplomata w rozmowie z dziennikarką RMF Katarzyną Szymańską-Borginon, napięcie rośnie. Dodał również, że spodziewa się dramatycznych rokowań.

Dyplomata stwierdził również, jeżeli państwa członkowskie nie dojdą do porozumienia 18 maja, konieczna będzie kolejna, czwarta już runda rokowań. Doszłoby do niej przed szczytem UE zaplanowanym na 24-25 maja.

Podczas kolejnego spotkania przedstawiciele państw członkowskich mają wyrazić swoje zdanie na temat certyfikatu covidowego. Przekroczenie tego terminu może skutkować opóźnieniem się wejścia w życie tych zaświadczeń.

- Na razie kraje członkowskie nie zamierzają ustępować eurodeputowanym w dwóch najważniejszych dla nich kwestiach - wyjaśnia rozmówca redakcji RMF FM.

Jak przekazuje portal, kraje UE nie wyrażają zgody na wprowadzenie darmowych testów na Covid-19. Odmawiają również zrezygnowania z możliwości wprowadzenia np. kwarantanny, gdy certyfikaty będą już w użyciu. Warto podkreślić, że kompetencje takie zgodnie z unijnym prawem należą do państw narodowych.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy PE zadowoli jedynie przypis do rozporządzenia w formie rekomendacji, żeby testy były w przystępnej cenie. Państwa członkowskie natomiast nie chcą ustąpić w sprawie możliwości wprowadzania restrykcji po wprowadzeniu certyfikatu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >