Turysci.pl
Czy paszport szczepionkowy jest dobrym pomysłem

fot. pixabay.com/niekverlaan/zdjęcie poglądowe

Polacy podzieleni ws. paszportów szczepionkowych. Ekspertka: rozumiem obie strony

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma mieszane uczucia na temat wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Zdania Polaków w sprawie nowego dokumentu są podzielone, a Agnieszka Szuster-Ciesielska rozumie obie strony. Pojawia się więc pytanie, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje?

  • Ekspertka wskazuje, że chęć wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych jest zrozumiała. Branża turystyczna potrzebuje ożywienia, a osoby zaszczepione chcą dostać więcej swobody

  • Z drugiej strony zrozumiałe są pretensje osób, które nie chcą lub nie mogą przyjść preparatu i z tego powodu uporać się muszą z restrykcyjnymi przepisami

  • Podzieleni są również sami Polacy. W najnowszym sondażu prawie tyle samo osób popierało paszporty szczepionkowe, co sprzeciwiało się ich wprowadzeniu

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedziała w programie Newsroom WP, co myśli o paszportach szczepionkowych.

W najnowszym sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej Polacy z kolei zapytani zostali, co oni myślą o dokumencie ułatwiającym zagraniczne wyjazdy. Jak się okazuje, mieszane uczucia mają zarówno przeciętni turyści, wybierający się na zagraniczne wakacje, jak i ekspertka.

Czy paszporty szczepionkowe to dobry pomysł?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska przyznała, że ma ambiwalentne uczucia w kwestii prowadzenia nowego dokumentu. Stwierdziła, że rozumie obie strony i trudno opowiedzieć się tylko za jedną z nich.

KE chce otwarcia granic UE pod pewnymi warunkami

KE chce otworzyć granice Unii dla obcokrajowców. Są dwa warunki

CZYTAJ DALEJ

Z jednej strony rządy oraz osoby zaszczepione dążą do dodatkowej swobody choć dla części obywateli. Poprawi to sytuację sektora turystycznego w krajach Unii Europejskiej, a także zadowoli osoby, które przyjęły preparat i czują się już bezpiecznie.

Z drugiej strony jednak pojawia się problem, na który zwracała uwagę również niedawno Światowa Organizacja Zdrowia - możliwość dyskryminacji osób, które nie przyjęły szczepionki. Mowa tu zarówno o ludziach sprzeciwiających się temu działaniu, jak i wykluczonych np. ze względów zdrowotnych. W przypadku wprowadzenia paszportu szczepionkowego, będą oni musieli ponosić dodatkowe koszty oraz tolerować utrudnienia, takie jak konieczność przechodzenia kwarantanny czy robienia dodatkowych testów na COVID-19.

Niezdecydowani są również sami turyści, którzy w ramach przeprowadzonego sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej pokazali, jak bardzo są podzieleni. 38,4 proc. badanych stwierdziło, że sprzeciwia się wprowadzeniu paszportów szczepionkowych, które mogłyby ułatwić turystyczne podróże po Unii Europejskiej. Za nowym dokumentem było natomiast 37,5 proc., a 24,1 proc. nie miało głosu w tej sprawie.

Kontrowersje wywołuje również pomysł, zgodnie z którym nowy dokument mógłby ułatwiać korzystanie z atrakcji turystycznych i miejsc kultury w wielu krajach. Taką strategię przyjął już jakiś czas temu Izrael, a wciąż nie wiadomo, czy niektóre europejskie państwa nie pójdą za jego przykładem.

Oficjalnie dokument ma zostać wprowadzony do końca czerwca, a już wkrótce testowany ma być w kilku krajach. Nieoficjalnie mówi się, że być może uczestniczyć w testach będzie także Polska, lecz wciąż nie podano oficjalnej informacji na ten temat.

Kontrowersje wokół paszportów szczepionkowych

Dyskusję wywołała niedawna wypowiedź premiera Morawieckiego, który stwierdził, że paszport szczepionkowy może być istotny w wielu dziedzinach gospodarki. Media spekulują m.in. nad wchodzeniem z dokumentem do hoteli, restauracji czy innych atrakcji.

Polscy politycy podkreślają jednak, że nowy dokument nie może dyskryminować nikogo. Ich zdaniem trzeba go stworzyć w takiej formie, by wyeliminować wszelkie kontrowersje, z czym zgadzają się przedstawiciele państw europejskich. Zgodnie z zamysłem i projektem Komisji Europejskiej, mają w tym pomóc 3 główne informacje, które będzie zawierał: potwierdzenie przyjęcia szczepienia, ostatni wynik testu na COVID-19 oraz certyfikat ozdrowienia.

Taka forma ma sprawić, że dokument przydatny będzie zarówno dla osób, które przyjęły preparat, jak i tych, które zdobyły uprawnienie do przekroczenia granic europejskich krajów w inny sposób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >