Turysci.pl
certyfikat

fot. Turysci.pl

Dzisiaj ruszają testy certyfikatów szczepień w Polsce. Mają ułatwić przemieszczanie się po UE

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

We wtorek rozpoczęły się testy certyfikatów szczepień. Jak przekazał w rozmowie z Polsat News wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, jeśli wszystko dobrze pójdzie będzie on dostępny dla wszystkich od 1 czerwca.

  • Dzisiaj rozpoczynają się testy cyfrowego certyfikatu szczepień

  • Jeżeli testy będą pomyślne, można spodziewać się dokumentu od 1 czerwca

Certyfikaty szczepień mają znacznie ułatwić podróżowanie między państwami Unii Europejskiej. Dzisiaj rozpoczęły się testy tego dokumentu w Polsce.

Certyfikaty szczepień mogą wejść w życie od 1 czerwca

Wiceminister Kraska podczas rozmowy z Polsatem mówił, że trwają prace zmierzające do wprowadzenia certyfikatu ułatwiającego przemieszczanie się po UE. Jest to ważna informacja dla turystów planujących wyjazd na wakacje.

Jak zapowiedział, jeśli rozpoczynające się w czwartek testy przebiegną pomyślnie, certyfikaty będą dostępne już od 1 czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta.

- Jeżeli wszytko pójdzie dobrze, a wszystko na to wskazuje, 1 czerwca będziemy już udostępniać ten certyfikat właśnie na stronie pacjenta, ten kod QR będzie dostępny dla osób, które są zaszczepione - mówił Polsat News wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Nie żyje Jan Baraś

Nie żyje Jan Baraś. Przewodnik Beskidzki, ratownik GOPR

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Ma on na celu ułatwienie bezpiecznego i swobodnego podróżowania po terenie UE podczas pandemii.

Cyfrowe certyfikaty będą dowodem na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, uzyskania negatywnego wyniku testu lub przeszła tę chorobę. Dokument będzie dostępny nieodpłatnie w wersji cyfrowej lub papierowej.

Dokument zawierać będzie kod QR, który ma zagwarantować bezpieczeństwo i autentyczność zaświadczenia. Powstanie również specjalny portal umożliwiający weryfikację zaświadczenia w całej UE.

Unia zobowiązała się także do wsparcia państw członkowskich w technicznym wdrażaniu systemu zaświadczeń.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, KE

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >