Turysci.pl
Polacy planują urlop wakacyjny

fot. pixabay.com/kd6/zdjęcie poglądowe

Polacy powiedzieli, gdzie chcą spędzić tegoroczne wakacje. Króluje polskie morze

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Urlop w czasie pandemii jest trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże międzynarodowe. Z tego powodu tylko jedna trzecia turystów deklaruje, że wakacje spędzi w innym kraju. Pozostali przygotowują się na wakacje w Polsce, a największą popularnością cieszą się nadmorskie kurorty.

  • Jak wynika z badań UCE RESEARCH i SYNO Poland, co trzeci Polak planuje wakacje za granicą. Pozostali przygotowują się do urlopu w Polsce

  • Wśród 10 najczęściej wybieranych przez Polaków kurortów, tylko Zakopane nie znajduje się nad Morzem Bałtyckim

  • Najczęściej wybieraną przez polskich turystów miejscowością jest w tym roku Łeba

Tegoroczny urlop upłynie pod znakiem ograniczeń pandemicznych, nie znaczy to jednak, że Polacy zostaną w domach i nie będą cieszyli się z dobrej pogody. Jak wynika z badań UCE RESEARCH i SYNO Poland, 48,3 proc. Polaków zamierza w 2021 roku wypoczywać poza domem.

Gdzie Polacy planują urlop 2021?


Wyjazdy deklarują osoby znużone ciągłym siedzeniem w domu, szczególnie te, które ostatnio odłożyły trochę pieniędzy. Warto podkreślić, że w tym niepewnym czasie oszczędności Polaków wzrosły o ok. 10 proc. Taki trend jest teraz obserwowany na całym świecie. To jest tzw. odłożony popyt. Z kolei ludzie, których sytuacja finansowa pogorszyła się, najchętniej zaczęliby wreszcie zarabiać, żeby móc w przyszłości wyjechać na urlop, ale raczej nie w tym roku – mówi Interii analityk rynków finansowych, Piotr Kuczyński.

turyści się ucieszą. będzie nowa kolejka linowa

Będzie nowa kolejka linowa w Polsce. Atrakcja wzdłuż przełomu Dunajca

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z wynikami badań, co trzeci turysta zamierza spędzić swój urlop poza granicami kraju, a ponad dwa razy tyle ludzi chce wypoczywać w Polsce. Serwis Nocowanie.pl sprawdził, które miejscowości najbardziej kuszą wczasowiczów.

Okazuje się, że choć na czas weekendu majowego to Karpacz cieszył się największym zainteresowaniem turystów, podczas letnich wakacji nie ma go już nawet w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych destynacji.

Na pierwszym miejscu znalazła się Łeba, położona nad Morzem Bałtyckim. Zaraz za nią jest Zakopane, a podium zamyka Sarbinowo. Stolica polskich Tatr, zajmująca drugą lokatę i jest to jedyny akcent niezwiązany z polskim morzem, który zmieścił się w TOP10 miejscowości na urlop 2021.

Kolejne miejsca, najczęściej wybierane przez turystów, to kolejno: Władysławowo, Pobierowo, Ustronie Morskie, Jastarnia, Ustka, Rewal oraz Mielno. 61,8 proc. ankietowanych deklaruje, że spędzi urlopy w kraju, a jedynie 31,7 proc. chce opuścić Polskę.

W przypadku celu podróży większe znaczenie mają kwestie epidemiczne niż finansowe. W czasie pandemii większość Polaków jednak bezpieczniej czuje się we własnym kraju, chociaż niemal na całym świecie ma dostęp do usług medycznych. Ludzie chcą przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych problemów na lotniskach i przejściach granicznych w przypadku ewentualnych zakażeń – cytuje Marka Zubera Interia.

Z pewnością wiele osób nie będzie zdziwionych, że urlopy zagraniczne planują głównie osoby bardzo dobrze zarabiające. Badania UCE RESEARCH i SYNO Poland wykazały, że z daleka od Polski w większości wypoczywać chcą ludzie zarabiający powyżej 9 tys. zł netto (60 proc.). Często są to też mieszkańcy dużych miast od 200-499 tys. ludności (38,1 proc).

Warto podkreślić, że nadal widać też trend wybierania noclegów bezpiecznych, czyli takich, w których możliwe jest ograniczenie kontaktu z innymi osobami. Bez wątpienia wpływ na to mają obostrzenia pandemiczne i sanitarne. Nocowanie.pl informuje, że zwykle Polacy wybierają niezależne apartamenty, domki, a także kwatery i pokoje.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

 Źródło: Interia/Nocowanie.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >