Turysci.pl
Sejm podpisał przedłużenie voucherów turystycznych

fot. pixabay.com/Comfreak/zdjęcie poglądowe

Sejm przedłużył ważność voucherów turystycznych do dwóch lat

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Sejm uchwalił w piątek przedłużenie terminu realizacji voucherów turystycznych. Do tej pory podróżni, których wczasy zostały odwołane, mieli rok na wykorzystanie bonu. Teraz czas ten wynosił będzie 2 lata, a potem pieniądze przepadną. O 8 miesięcy przesunięto również termin spłaty pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów.

  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało ustawę przedłużającą ważność voucherów turystycznych i odradzającą termin zwrotu pożyczki dla przedsiębiorców

  • W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy covidowej

  • Turyści mają 2 lata na realizację bonu. Przedsiębiorcy mogą rozpocząć spłatę pożyczek 8 miesięcy później

Dzięki zgodzie Sejmu turyści oraz organizatorzy imprez turystycznych zyskają czas, którego tak bardzo potrzebują. Podróżni mają 2 lata (zamiast roku) na realizację vouchera turystycznego, który otrzymali za niezrealizowaną wycieczkę.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pożyczek oferowanych przez Turystyczny Fundusz Zwrotów, mają dodatkowe 8 miesięcy więcej na zwrot pieniędzy.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy covidowej. Turyści mają 2 lata

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przyjęta została przez Sejm w piątek. Do tej pory turyści, których impreza turystyczna nie doszła do skutku, mieli rok na realizację vouchera. Czas był liczony od daty wycieczki, która nie została zrealizowana.

Restauratorka komentuje ceny w nadmorskich kurortach

Ceny w kurortach rosną, a wczasowicze mają pretensje. Restauratorka komentuje

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja pandemiczna sprawiła, że wiele osób nie miało szans na wykorzystanie bonu, a w takim przypadku było zagrożenie, że pieniądze przepadną. Teraz okres ten obowiązywał będzie 2 lata.

Jak komentuje decyzję Sejmu Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, przepisy te były „bardzo ważne i oczekiwane" przez całą branżę. Polityk zauważył, że w takiej formie są one dostosowane do przedłużającej się pandemii.

Przypomnijmy, że vouchery turystyczne mogli otrzymać turyści, których wycieczka nie odbyła się właśnie z powodu pandemii. Stanowiły one alternatywę dla zwrotów gotówkowych i miały pomóc przedsiębiorcom w przejściu kryzysu.

Przedsiębiorcy mają czas do końca roku

Zapowiedzi przedłużenia czasu spłaty pożyczki dla przedsiębiorców Andrzej Gut-Mostowy zapowiadał już pod koniec marca i ostatecznie udało się ten plan wprowadzić w życie. Zgodnie z decyzją Sejmu, organizatorzy turystyczni na zapłacenie pierwszej raty będą mieli czas do końca grudnia. Wcześniej terminem granicznym był kwiecień.

Turystyczny Fundusz Zwrotów pomagał organizatorom w wypłacie zaliczek za anulowane w wyniku pandemii podróże. Comiesięczne raty mają zostać rozłożone na sześć lat. Przypomnijmy, że TFZ został stworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zgromadzono na nim ok. 300 milionów złotych.

Pod koniec marca touroperatorzy złożyli blisko 100 tys. wniosków o pomoc. W styczniu dokumenty opiewały na kwotę ok. 280 mln zł. Celem całego przedsięwzięcia było ratowanie firm turystycznych przed upadkiem.

Zatwierdzona przez Sejm ustawa zostanie teraz przekazana do Senatu. Jak podaje Turystyka.rp.pl, prawdopodobnie zostanie ona przyjęta, bowiem do tej pory nie wywołała ona żadnych kontrowersji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >