Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Drewniane cerkwie w dolinie Sanu to prawdziwe perełki. Niewielu turystów wie o ich istnieniu
Ania Radke
Ania Radke 11.02.2022 22:23

Drewniane cerkwie w dolinie Sanu to prawdziwe perełki. Niewielu turystów wie o ich istnieniu

1440px-Ulucz Zespół cerkwi pw. św. Mikołaja cerkiew 01 JoannaPyka
fot. Wikipedia Commons/ JoannaPyka/ CC BY-SA 3.0 pl

Dolina Sanu kojarzona jest przede wszystkim z piękną przyrodą. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawą, że w okolicy znaleźć można wiele drewnianych cerkwi, liczących sobie po kilkaset lat.

Polska ma turystom bardzo wiele do zaoferowania, jednak mimo to niektóre regiony są zdecydowanie niedoceniane. Podkarpacie nie jest regionem bardzo popularnym wśród turystów, dzięki czemu można zaznać tam ciszy i spokoju.

Dolina Sanu - wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Na szczycie wzniesienia Dębnik znajduje się Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Do niedawna uważana była za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce - według tradycji powstała w latach 1510-1517, jednak badania dendrologiczne wykazały, że cerkiew powstała w roku 1659.

Według miejscowej legendy cerkiew miała powstać u stóp wzgórza, jednak gdy zwieziono tam materiały budowlane, te nazajutrz znikły. Odnaleziono je na szczycie wzgórza i zwieziono na dół, ale sytuacja powtórzyła się po raz drugi i trzeci. Uznano to wówczas za znak od niebios i cerkiew zbudowano jednak na górze.

Świątynia jest orientowana, zbudowana z drewna jodłowego, konstrukcji zrębowej, na podmurówce z łamanego kamienia, a w jej wnętrzach, drewniane ściany ozdobione są barwną polichromią.

Trochę dalej na południe, w centralnym miejscu we wsi Dobra Szlachecka, znajduje się cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowana w 1879 roku. W jej wnętrzach znajduje się polichromia figuralna wykonana w latach 1899-1904 oraz klasycystyczny ikonostas z tego samego okresu.

Obok, na osi świątyni, znajduje się wieża-dzwonnica bramna z XVII w., przebudowana w XVIII. Składa się z trzech kondygnacji - jednej murowanej i dwóch drewnianych. Jest to obiekt unikatowy w skali kraju, który obecnie pełni rolę dzwonnicy, z dwoma dzwonami: z 1627 i 1924 r.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: wnotesiepieczatka.pl, Wikipedia

Tagi: