Turysci.pl

fot. facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy

Tłumy turystów na Śnieżce. Zdjęcie wywołało falę kontrowersji

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Michał Fitz

W tym roku turyści już mniej obawiają się pandemii, w związku z czym chętniej wybierają się na różne wycieczki. Ze względu na sezon, mocno okupowane są przez nich regiony górskie. Te najbardziej popularne atrakcje turystyczne są więc momentami wręcz przeciążone liczbą odwiedzających, a Śnieżka jest tego świetnym przykładem.

Karkonoski Park Narodowy opublikował bowiem fotografię, na której widać, jak dużo osób, chce w tym przecież niełatwym turystycznie okresie wejść na Śnieżkę. W związku z tym pojawiają się pewne wątpliwości i problemy.

Śnieżka oblegana przez turystów

Jak można zaobserwować po wspomnianym wyżej zdjęciu, na Śnieżkę ustawia się wręcz pokaźna kolejka turystów, którzy pomimo śniegu i mrozu czekają, by móc wreszcie wejść na sam szczyt. Park nie jest do końca w stanie jednoznacznie ocenić tego zjawiska. Ma bowiem ono swoje plusy i minusy.

Z jednej strony taka ilość turystów jest korzystna, bo przynosi bardzo duże przychody. Całe miejsce może się więc później rozwijać właśnie dzięki tak zarobionym funduszom. Problem jednak w tym, że nie pieniądze są w tym wypadku najważniejsze, na co też zwrócono uwagę w opublikowanym na stronie Parku poście.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/photos/a.118712624889187/4788191551274581/?type=3

Czy Śnieżka powinna przyjmować tylu turystów?

Taka ilość turystów jest równoznaczna z tym, że jest też więcej osób nieodpowiednio przygotowanych do takiej wyprawy. Zawsze znajdzie się bowiem ktoś, kto zbagatelizuje warunki pogodowe, a przy tak imponującej liczbie ludzi, takich osób będzie również sporo. To z kolei może doprowadzić do wypadków. Ponadto przesadna ilość turystów jest także szkodliwa dla samego miejsca, które przecież w założeniu jest pod ochroną. Odwiedzający nie zawsze zachowują się stosownie, a to może doprowadzić do wyniszczenia niektórych, naturalnych walorów tak pięknego miejsca, jakim jest Śnieżka.

Opinie internautów są w tym temacie podzielone. Niektórzy uważają, że Park nie powinien doszukiwać się problemów. Inni twierdzą, że góra jest tak obciążona ze względu na niedoedukowanych turystów, którzy niepotrzebnie pchają się na nią w takich warunkach. Jeszcze kolejne osoby piszą z kolei, że Śnieżka wcale nie jest "górą dla wybranych" i wszyscy mają prawo na nią wejść lub wjechać, więc po prostu z tej możliwości korzystają.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Michał Fitz

Redaktor portalu

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]