Turysci.pl
Śnieżka

fot. facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy

Tłumy turystów na Śnieżce. Zdjęcie wywołało falę kontrowersji

30 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Michał Fitz

Udostępnij:

W tym roku turyści już mniej obawiają się pandemii, w związku z czym chętniej wybierają się na różne wycieczki. Ze względu na sezon, mocno okupowane są przez nich regiony górskie. Te najbardziej popularne atrakcje turystyczne są więc momentami wręcz przeciążone liczbą odwiedzających, a Śnieżka jest tego świetnym przykładem.

Karkonoski Park Narodowy opublikował bowiem fotografię, na której widać, jak dużo osób, chce w tym przecież niełatwym turystycznie okresie wejść na Śnieżkę. W związku z tym pojawiają się pewne wątpliwości i problemy.

EN 01464426 0068

Grupa śpiewających Romów dała występ na Krupówkach. Nagranie podbija sieć

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka oblegana przez turystów

Jak można zaobserwować po wspomnianym wyżej zdjęciu, na Śnieżkę ustawia się wręcz pokaźna kolejka turystów, którzy pomimo śniegu i mrozu czekają, by móc wreszcie wejść na sam szczyt. Park nie jest do końca w stanie jednoznacznie ocenić tego zjawiska. Ma bowiem ono swoje plusy i minusy.

Z jednej strony taka ilość turystów jest korzystna, bo przynosi bardzo duże przychody. Całe miejsce może się więc później rozwijać właśnie dzięki tak zarobionym funduszom. Problem jednak w tym, że nie pieniądze są w tym wypadku najważniejsze, na co też zwrócono uwagę w opublikowanym na stronie Parku poście.

Czy Śnieżka powinna przyjmować tylu turystów?

Taka ilość turystów jest równoznaczna z tym, że jest też więcej osób nieodpowiednio przygotowanych do takiej wyprawy. Zawsze znajdzie się bowiem ktoś, kto zbagatelizuje warunki pogodowe, a przy tak imponującej liczbie ludzi, takich osób będzie również sporo. To z kolei może doprowadzić do wypadków. Ponadto przesadna ilość turystów jest także szkodliwa dla samego miejsca, które przecież w założeniu jest pod ochroną. Odwiedzający nie zawsze zachowują się stosownie, a to może doprowadzić do wyniszczenia niektórych, naturalnych walorów tak pięknego miejsca, jakim jest Śnieżka.

Opinie internautów są w tym temacie podzielone. Niektórzy uważają, że Park nie powinien doszukiwać się problemów. Inni twierdzą, że góra jest tak obciążona ze względu na niedoedukowanych turystów, którzy niepotrzebnie pchają się na nią w takich warunkach. Jeszcze kolejne osoby piszą z kolei, że Śnieżka wcale nie jest "górą dla wybranych" i wszyscy mają prawo na nią wejść lub wjechać, więc po prostu z tej możliwości korzystają.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Michał FitzAutor

Redaktor portalu

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >