Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Rosyjski rząd uruchomił akcję lotów ewakuacyjnych. Połączenia wiodą absurdalnymi trasami
Ania Radke
Ania Radke 12.03.2022 14:26

Rosyjski rząd uruchomił akcję lotów ewakuacyjnych. Połączenia wiodą absurdalnymi trasami

cockpit-g0aeb7a92c 1280
fot. Pixabay/ InsightPhotography

Wielu rosyjskich turystów zostało odciętych od możliwości powrotu do ojczyzny po tym, jak wiele państw zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Przygotowano więc dla nich loty ewakuacyjne z kurortów w Azji i na Karaibach. Ze względu na sankcje, trasy przelotów są jednak kuriozalne.

Agresja Rosji wobec Ukrainy poskutkowała wprowadzeniem sankcji dla kraju agresora. Doszło do zamknięcia przestrzeni powietrznej m.in. przez Unię Europejską, USA i Kanadę oraz zablokowania rosyjskich kart Visa i Mastercard poza terenem Federacji Rosyjskiej.

Wielu rosyjskich turystów zostało tym samym odciętych od możliwości powrotu do swojego kraju. Rząd zdecydował się zatem na uruchomienie lotów ewakuacyjnych, które można śledzić m.in. na stronie flightradar24.com. W wyniku sankcji loty musiały ulec znacznemu wydłużeniu, a trasy rosyjskich jednostek, stały się wręcz kuriozalne.

Kuriozalne trasy lotów ewakuacyjnych do Rosji

Jednym z przykładów zmiany trasy jest lot do Moskwy z Punta Cana w Dominikanie, który miał miejsce z 7 na 8 marca i obejmował przesiadkę w marokańskim Agadirze. Tam najprawdopodobniej na pokład zabrano dodatkowo grupę turystów i uzupełniono paliwo.

Podczas lotu rosyjski pilot po przelocie nad Algierią i Tunezją, musiał ominąć przestrzeń powietrzną Grecji, nieopodal Krety skręcił na południe i niemal doleciał do egipskiej Aleksandrii. Następnie maszyna poleciała nad turecką Antalyą, Gruzją, Morzem Kaspijskim i Kazachstanem, by finalnie wylądować w Moskwie. Lot zajął łącznie 9,5 godz.

rosyjskie loty
fot. flightradar24.com

Innym trudnym logistycznie połączeniem był przelot rosyjskich linii Azur Air 5 na 6 marca z Varadero na Kubie do Moskwy. Pilot musiał wówczas uniknąć przestrzeni powietrznej nie tylko Unii Europejskiej, ale i Kanady. Po przelocie nad Bahamami ominął więc brytyjskie Bermudy, a następnie trzymając się daleko od wschodnich części Kanady, doleciał, omijając od wschodu Islandię nad Oceanem Arktycznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: