Turysci.pl

fot. Pixabay/ InsightPhotography

Rosyjski rząd uruchomił akcję lotów ewakuacyjnych. Połączenia wiodą absurdalnymi trasami

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Wielu rosyjskich turystów zostało odciętych od możliwości powrotu do ojczyzny po tym, jak wiele państw zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Przygotowano więc dla nich loty ewakuacyjne z kurortów w Azji i na Karaibach. Ze względu na sankcje, trasy przelotów są jednak kuriozalne.

Agresja Rosji wobec Ukrainy poskutkowała wprowadzeniem sankcji dla kraju agresora. Doszło do zamknięcia przestrzeni powietrznej m.in. przez Unię Europejską, USA i Kanadę oraz zablokowania rosyjskich kart Visa i Mastercard poza terenem Federacji Rosyjskiej.

Wielu rosyjskich turystów zostało tym samym odciętych od możliwości powrotu do swojego kraju. Rząd zdecydował się zatem na uruchomienie lotów ewakuacyjnych, które można śledzić m.in. na stronie flightradar24.com. W wyniku sankcji loty musiały ulec znacznemu wydłużeniu, a trasy rosyjskich jednostek, stały się wręcz kuriozalne.

Kuriozalne trasy lotów ewakuacyjnych do Rosji

Jednym z przykładów zmiany trasy jest lot do Moskwy z Punta Cana w Dominikanie, który miał miejsce z 7 na 8 marca i obejmował przesiadkę w marokańskim Agadirze. Tam najprawdopodobniej na pokład zabrano dodatkowo grupę turystów i uzupełniono paliwo.

Podczas lotu rosyjski pilot po przelocie nad Algierią i Tunezją, musiał ominąć przestrzeń powietrzną Grecji, nieopodal Krety skręcił na południe i niemal doleciał do egipskiej Aleksandrii. Następnie maszyna poleciała nad turecką Antalyą, Gruzją, Morzem Kaspijskim i Kazachstanem, by finalnie wylądować w Moskwie. Lot zajął łącznie 9,5 godz.

rosyjskie loty
fot. flightradar24.com

Innym trudnym logistycznie połączeniem był przelot rosyjskich linii Azur Air 5 na 6 marca z Varadero na Kubie do Moskwy. Pilot musiał wówczas uniknąć przestrzeni powietrznej nie tylko Unii Europejskiej, ale i Kanady. Po przelocie nad Bahamami ominął więc brytyjskie Bermudy, a następnie trzymając się daleko od wschodnich części Kanady, doleciał, omijając od wschodu Islandię nad Oceanem Arktycznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]