Turysci.pl
cockpit-g0aeb7a92c 1280

fot. Pixabay/ InsightPhotography

Rosyjski rząd uruchomił akcję lotów ewakuacyjnych. Połączenia wiodą absurdalnymi trasami

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Wielu rosyjskich turystów zostało odciętych od możliwości powrotu do ojczyzny po tym, jak wiele państw zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Przygotowano więc dla nich loty ewakuacyjne z kurortów w Azji i na Karaibach. Ze względu na sankcje, trasy przelotów są jednak kuriozalne.

Agresja Rosji wobec Ukrainy poskutkowała wprowadzeniem sankcji dla kraju agresora. Doszło do zamknięcia przestrzeni powietrznej m.in. przez Unię Europejską, USA i Kanadę oraz zablokowania rosyjskich kart Visa i Mastercard poza terenem Federacji Rosyjskiej.

Wielu rosyjskich turystów zostało tym samym odciętych od możliwości powrotu do swojego kraju. Rząd zdecydował się zatem na uruchomienie lotów ewakuacyjnych, które można śledzić m.in. na stronie flightradar24.com. W wyniku sankcji loty musiały ulec znacznemu wydłużeniu, a trasy rosyjskich jednostek, stały się wręcz kuriozalne.

lot

Loty z Polski do Chin wstrzymane do 18 kwietnia. Na pokładzie samolotu wykryto koronawirusa

CZYTAJ DALEJ

Kuriozalne trasy lotów ewakuacyjnych do Rosji

Jednym z przykładów zmiany trasy jest lot do Moskwy z Punta Cana w Dominikanie, który miał miejsce z 7 na 8 marca i obejmował przesiadkę w marokańskim Agadirze. Tam najprawdopodobniej na pokład zabrano dodatkowo grupę turystów i uzupełniono paliwo.

Podczas lotu rosyjski pilot po przelocie nad Algierią i Tunezją, musiał ominąć przestrzeń powietrzną Grecji, nieopodal Krety skręcił na południe i niemal doleciał do egipskiej Aleksandrii. Następnie maszyna poleciała nad turecką Antalyą, Gruzją, Morzem Kaspijskim i Kazachstanem, by finalnie wylądować w Moskwie. Lot zajął łącznie 9,5 godz.

rosyjskie loty

fot. flightradar24.com

Innym trudnym logistycznie połączeniem był przelot rosyjskich linii Azur Air 5 na 6 marca z Varadero na Kubie do Moskwy. Pilot musiał wówczas uniknąć przestrzeni powietrznej nie tylko Unii Europejskiej, ale i Kanady. Po przelocie nad Bahamami ominął więc brytyjskie Bermudy, a następnie trzymając się daleko od wschodnich części Kanady, doleciał, omijając od wschodu Islandię nad Oceanem Arktycznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

19-latka straciła rękę podczas wakacji w Egipcie. Teraz zbiera na bioniczną protezę

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Pilot zareagował na opóźniony lot. Pasażerowie byli bardzo zdziwieni jego zachowaniem

Czytaj więcej >

Świat

7 rzeczy, których najczęściej zapominamy spakować na urlop

Czytaj więcej >

Świat

Japonia znosi restrykcje. Granice otwarte, ale tylko dla wybranych

Czytaj więcej >
Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >