Turysci.pl > Europa > Kryzys tureckiej branży turystycznej w związku z odpływem rosyjskich i ukraińskich turystów
Michał Fitz
Michał Fitz 29.03.2022 12:11

Kryzys tureckiej branży turystycznej w związku z odpływem rosyjskich i ukraińskich turystów

Turcja
canva.com

Branża turystyczna bardzo ucierpiała w ostatnich latach w wyniku pandemii. Choć wydaje się, że tego roku w wielu miejscach odżyje, raczej nie będzie to miało miejsce w rejonach, które żyły z ukraińskich i tureckich turystów. Na wojnie bardzo ucierpi bowiem Turcja.

Ze względu na wiele czynników kraj ten był najkorzystniejszym miejscem wypoczynku dla wyżej wspomnianych narodów. Tego lata z tych krajów do Turcji przyjedzie jednak znacznie mniej turystów, niż początkowo zakładano.

Turcja ucierpi na wojnie

W zeszłe lato, które przecież i tak nie pokazało pełni potencjału turystów z Rosji ze względu na pandemię, Turcję odwiedziło około 4,5 miliona obywateli tego kraju. W latach poprzednich liczby te były jeszcze bardziej imponujące. Teraz szacowano, że może przyjechać ich nawet około 10 milionów, co przełożyłoby się na dochody rzędu 10 miliardów dolarów.

Niestety, w obecnej sytuacji nie ma co na to liczyć. Podróże międzynarodowe zostały Rosjanom skutecznie utrudnione, co odbija się na liczbie turystów. Prowadząca biuro podróży w Turcji Agata Bromberek wyjawiła w rozmowie z "Onetem", że wiele biznesów może upaść, ponieważ są miasta, które specjalizują się głównie w przyjmowaniu rosyjskich turystów i pod nich się dostosowują.

Warto nadmienić, że Turcy bardzo liczyli na hojność rosyjskich turystów ze względu na swój kryzys ekonomiczny. Inflacja w tym kraju dochodzi już do wartości przekraczających 50%, co świadczy o fatalnym stanie finansowym tego państwa.

Turcja - pojawia się promyk nadziei

Turcja może mieć jednak nadzieje na to, że sytuacja nieco się poprawi. Jakie są ku temu powody? Od kwietnia najpopularniejsze linie lotnicze w Rosji, Aerofłot mają wznowić kursy do tego kraju. Na początku marca zrezygnowano ze wszystkich lotów międzynarodowych, gdyż zamknięto niemalże całą przestrzeń powietrzną nad Europą dla rosyjskich samolotów, co znacząco utrudniało, a momentami wręcz uniemożliwiało podróże.

Teraz jednak przewoźnik zdecydował się na wznowienie lotów z Soczi. Miasto to znajduje się bowiem stosunkowo niedaleko Turcji, dzięki czemu samoloty mogą kursować bez większych komplikacji. Od początku kwietnia Rosjanie znów będą więc mogli latać do Stambułu, Dalamanu, Antalyi i Bodrum.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Tagi: Turcja