Turysci.pl
Turcja

canva.com

Kryzys tureckiej branży turystycznej w związku z odpływem rosyjskich i ukraińskich turystów

29 Marca 2022

Autor tekstu:

Michał Fitz

Branża turystyczna bardzo ucierpiała w ostatnich latach w wyniku pandemii. Choć wydaje się, że tego roku w wielu miejscach odżyje, raczej nie będzie to miało miejsce w rejonach, które żyły z ukraińskich i tureckich turystów. Na wojnie bardzo ucierpi bowiem Turcja.

Ze względu na wiele czynników kraj ten był najkorzystniejszym miejscem wypoczynku dla wyżej wspomnianych narodów. Tego lata z tych krajów do Turcji przyjedzie jednak znacznie mniej turystów, niż początkowo zakładano.

Turcja ucierpi na wojnie

W zeszłe lato, które przecież i tak nie pokazało pełni potencjału turystów z Rosji ze względu na pandemię, Turcję odwiedziło około 4,5 miliona obywateli tego kraju. W latach poprzednich liczby te były jeszcze bardziej imponujące. Teraz szacowano, że może przyjechać ich nawet około 10 milionów, co przełożyłoby się na dochody rzędu 10 miliardów dolarów.

Polska na mapie

Tłumy w przygranicznych miejscowościach. "Recepcjonistki nie były na to przygotowane"

CZYTAJ DALEJ

Niestety, w obecnej sytuacji nie ma co na to liczyć. Podróże międzynarodowe zostały Rosjanom skutecznie utrudnione, co odbija się na liczbie turystów. Prowadząca biuro podróży w Turcji Agata Bromberek wyjawiła w rozmowie z "Onetem", że wiele biznesów może upaść, ponieważ są miasta, które specjalizują się głównie w przyjmowaniu rosyjskich turystów i pod nich się dostosowują.

Warto nadmienić, że Turcy bardzo liczyli na hojność rosyjskich turystów ze względu na swój kryzys ekonomiczny. Inflacja w tym kraju dochodzi już do wartości przekraczających 50%, co świadczy o fatalnym stanie finansowym tego państwa.

Turcja - pojawia się promyk nadziei

Turcja może mieć jednak nadzieje na to, że sytuacja nieco się poprawi. Jakie są ku temu powody? Od kwietnia najpopularniejsze linie lotnicze w Rosji, Aerofłot mają wznowić kursy do tego kraju. Na początku marca zrezygnowano ze wszystkich lotów międzynarodowych, gdyż zamknięto niemalże całą przestrzeń powietrzną nad Europą dla rosyjskich samolotów, co znacząco utrudniało, a momentami wręcz uniemożliwiało podróże.

Teraz jednak przewoźnik zdecydował się na wznowienie lotów z Soczi. Miasto to znajduje się bowiem stosunkowo niedaleko Turcji, dzięki czemu samoloty mogą kursować bez większych komplikacji. Od początku kwietnia Rosjanie znów będą więc mogli latać do Stambułu, Dalamanu, Antalyi i Bodrum.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

fot. Instagram/ @martyna.world, Wikimedia Commons/ domena publiczna, PIOTR PIWOWARSKI/East News

Polskie podróżniczki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazały nam świat i zapisały się w historii

Polskie podróżniczki, które zapisały się na kartach historii lub dopiero ją tworzą. Są dziennikarkami, reportażystkami, graficzkami, sportowcami, a nawet elektroniczkami. Przedstawiamy pięć kobiet, które przybliżyły nam odległe miejsca na świecie. fot. Instagram/ @martyna.world, Wikimedia Commons/ domena publiczna, PIOTR PIWOWARSKI/East News

Zobacz galerię >

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Tagi:

Michał FitzAutor

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuje się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >