Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zatopiona wioska w Jeziorze Nyskim. Woda opadła, odsłaniając dno
Ania Radke
Ania Radke 26.10.2021 23:20

Zatopiona wioska w Jeziorze Nyskim. Woda opadła, odsłaniając dno

246850123 4681620421882786 7782441818961001959 n
fot. Facebook/ Nissa Amici/ Andrzej Kasica

Tafla Jeziora Nyskiego po ostatnim upuście wody odsłoniła pozostałości zatopionej części wsi Głębinów. Jednym z wydobytych artefaktów jest cokół z napisem w języku niemieckim, będący przed laty częścią pomnika.

Wody Jeziora Nyskiego opadły, odsłaniając pozostałości zabudowań wsi Głębinów. Ciekawym artefaktem jest kamienny cokół z dobrze zachowanym napisem w języku niemieckim.

Zatopiona wieś w Jeziorze Nyskim

Woda na Jeziorze Nyskim opadła przy okazji prac naprawczych prowadzonych przy tamtejszych wałach i tamie. Tafla wody obniżyła się o ponad 2 metry, odsłaniając sporą część dna.

Przy brzegu w Głębinowie ukazał się kamienny cokół oraz podstawa pomnika, który niegdyś stał w miejscowości. Zauważył go z tarasu Rybaka Andrzej Kasica, administrator grupy "Nissa Amici" na Facebooku.

- Poszedłem obejrzeć leżący przy gruzach kamienny prostopadłościan i okazało się, że na boku kamienia od strony wody, znajduje się wykute w języku niemieckim przesłanie - relacjonował Andrzej Kasica, cytowany przez portal Nysa Nasze Miasto.

Na cokole zauważyć można dość dobrze zachowany, wykuty w kamieniu napis: "Der Gemeinde Denkbarkeit Schuf dieses Denkmal Kommenden Geschlechtern Zur Erinnerung", co oznacza: "Wdzięczna wspólnota stworzyła ten pomnik dla upamiętnienia przyszłych pokoleń".

Przeprowadzone przez członków facebookowej grupy śledztwo dotyczącego pomnika wykazało, że prostopadłościenny monument miał upamiętniać poległych mieszkańców niemieckiego Głębinowa z okresu I i II wojny światowej.

Na monumencie w przeszłości wypisano nazwiska 97 ofiar. Pomnik stał niegdyś przy zabudowaniach przy drodze schodzącej na prawo w dół od dzisiejszego ronda przy kościele św. Urbana.

cokół
fot. Facebook/ Nissa Amici/ Andrzej Kasica

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Nysa Nasze Miasto