Turysci.pl > Świat > Erupcja wulkanu Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Ewakuowano 16 wspinaczy
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:20

Erupcja wulkanu Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Ewakuowano 16 wspinaczy

wulkan
fot. Twitter/ @SkyAlertMx

W środę rano doszło do wybuchu wulkanu Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Konieczna była ewakuacja 16 wspinaczy, którzy w momencie erupcji znajdowali się w jego okolicy. Według prognoz popiół ma opadać z wulkanu na pobliskie miejscowości przez kilka godzin.

Wybuch największego wulkanu w Japonii nastąpił o godz. 11.43 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godz. 4.43 w środę). Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że do erupcji doszło w kraterze Nakadake 1.

Według informacji podanych przez dziennik "Mainichi" Góra Aso wyrzuca popioły wulkaniczne. W chwili erupcji na wulkanie znajdowało się 16 wspinaczy, którzy zostali ewakuowani, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wulkan wyrzucił kolumnę pyłu

Media poinformowały, że popioły wulkaniczne wydobywały się na wysokości około 3,5 tysiąca metrów w odległości kilometra od krateru.

Lokalne władze podniosły poziom alarmu wulkanicznego do trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali, a mieszkańcy okolicznych rejonów zostali poproszeni o zachowanie należytego dystansu wobec góry Aso i jej sąsiedztwa.

Według szacunków Japońskiej Agencji Meteorologicznej popiół będzie opadał na pobliskie miasta, położone u stóp wulkanu, do co najmniej późnego popołudnia.

Do niewielkiej erupcji doszło również w miniony czwartek. Ostatni raz do wybuchu wulkanu doszło w 2019 roku.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="es" dir="ltr">Hace pocos minutos se registró fuerte explosión en el Mt. <a href="https://twitter.com/hashtag/Aso?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Aso</a>, Japón🇯🇵<br>Se observan oleadas piroclásticas por el colapso de la columna eruptiva. Hasta ahora no hay reporte de personas lesionadas. <br> <a href="https://t.co/uGxXNHYaCE">pic.twitter.com/uGxXNHYaCE</a></p>&mdash; SkyAlert (@SkyAlertMx) <a href="https://twitter.com/SkyAlertMx/status/1450668777809534980?ref_src=twsrc%5Etfw">October 20, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Tagi: Japonia