Turysci.pl > Europa > Tysiące Rosjan opuszcza kraj. Fińskie koleje zwiększają liczbę połączeń z Petersburga
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:23

Tysiące Rosjan opuszcza kraj. Fińskie koleje zwiększają liczbę połączeń z Petersburga

EN 01515454 0190
fot. ALESSANDRO RAMPAZZO/AFP/East News

Tysiące Rosjan opuściło swój kraj od momentu napaści na Ukrainę. Fiński przewoźnik kolejowy VR zapowiedział zwiększenie liczby pociągów relacji Helsinki - Petersburg. Bilety na najbliższe kilka dni są wyprzedane.

Duży ruch panuje również na przejściu granicznym Vaalimaa-Torfjanowka. Jak informuje BBC, chociaż nie ma tam tłumów, cały czas ktoś przejeżdża. Rosjanie obawiają się stanu wojennego, który, według plotek krążących w Rosji, miałby stłumić protesty przeciwko inwazji na Ukrainę.

Rosjanie uciekają z kraju

Ludzie w Ukrainie to nasi ludzie, nasza rodzina. Nie powinniśmy ich zabijać – powiedziała BBC uciekająca do Finlandii Rosjanka i zapowiada, że nie wróci do kraju, dopóki nie zmieni się w nim władza.

Inna kobieta w rozmowie z BBC stwierdziła, że większość Rosjan nie chce wojny, ale boją się więzienia, jeśli spróbują przeciwstawić się Putinowi. Inna Rosjanka, która uciekła do Stambułu, przyznała natomiast, że boi się powrotu do życia, jak za czasów Związku Radzieckiego.

Pociągi z Rosji do Helsinek są pełne

Jak poinformowała fińska telewizja Yle, pociąg Allegro łączący Petersburg z Helsinkami jest na najbliższe dni wypełniony. Przewoźnik VR zapowiedział już zwiększenie liczby połączeń w celu zaspokojenia popytu.

– Staramy się dodać kilka połączeń w ciągu następnych dni – powiedział Yle Lauri Sipponen z VR. – Pociągi jadące w przeciwną stronę [do Rosji] są praktycznie puste. Z komercyjnego punktu widzenia nie jest to dobra sytuacja dla VR, ale wywiążemy się z naszego obowiązku serwisowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Yle, Onet