Turysci.pl

fot. ALESSANDRO RAMPAZZO/AFP/East News

Szybkie pociągi z Rosji do Finlandii wypełnione po brzegi. "Myślałyśmy, że się nie wydostaniemy"

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Poranny pociąg z Sankt Petersburga do Helsinek był pełen Rosjan, którzy chcieli wydostać się z Rosji - poinformował portal Onet. Sytuacja jest efektem zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Agresja Rosji wymierzona w Ukrainę doprowadziła do zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z państwa agresora. Rosjanie, którzy chcą wydostać się z kraju, muszą poszukiwać naziemnych środków transportu.

Szybkie pociągi na trasie Sankt Petersburg – Helsinki zaczęły ponownie kursować w grudniu zeszłego roku, jednak liczba pasażerów była dotychczas niewielka. Obecnie jednak podróż koleją jest jedyną możliwością wydostania się z kraju. Jak donosi Onet, poranny pociąg był wypełniony po brzegi.

Rosjanie wyjeżdżają z kraju pociągami

— Przyjechałam pociągiem, bo to był jedyny sposób na wydostanie się z Rosji — Onet cytuje jedną z pasażerek pociągu, na stałe mieszkającą w Budapeszcie, która odwiedzała krewnych i przyjaciół w Petersburgu.

Podobnie jak większość pasażerów pociągu, kobieta miała wykupione bilety powrotne samolotem. Po zamknięciu przestrzeni lotniczej przez większość państw europejskich okazały się one jednak bezużyteczne.

— Najpierw próbowaliśmy pojechać autobusem z Petersburga do Estonii, ale ku naszemu przerażeniu zauważyliśmy, że autobusów nie ma ani wczoraj, ani dzisiaj. Zaczęliśmy płakać, myślałyśmy, że nie wydostaniemy się z Rosji — mówiła inna pasażerka, na stałe mieszkająca we Włoszech.

Na ten moment ruch kolejowy nie podlega sankcjom, jednak nie wiadomo, jak wygląda przyszłość ruchu pociągów między Finlandią a Rosją. Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało wczoraj nowe zalecenie dotyczące podróży do Rosji, które brzmi: "unikaj wszelkich podróży do Rosji”.

Warto podkreślić, że ze względu na rosyjskie rozporządzenie dotyczące pandemii tylko osoby legitymujące się paszportem fińskim lub rosyjskim mogą obecnie podróżować pociągiem między Sankt Petersburgiem a Finlandią.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]