Turysci.pl
EN 01515454 0177

fot. ALESSANDRO RAMPAZZO/AFP/East News

Szybkie pociągi z Rosji do Finlandii wypełnione po brzegi. "Myślałyśmy, że się nie wydostaniemy"

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Poranny pociąg z Sankt Petersburga do Helsinek był pełen Rosjan, którzy chcieli wydostać się z Rosji - poinformował portal Onet. Sytuacja jest efektem zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Agresja Rosji wymierzona w Ukrainę doprowadziła do zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z państwa agresora. Rosjanie, którzy chcą wydostać się z kraju, muszą poszukiwać naziemnych środków transportu.

Szybkie pociągi na trasie Sankt Petersburg – Helsinki zaczęły ponownie kursować w grudniu zeszłego roku, jednak liczba pasażerów była dotychczas niewielka. Obecnie jednak podróż koleją jest jedyną możliwością wydostania się z kraju. Jak donosi Onet, poranny pociąg był wypełniony po brzegi.

Mrija

Media pokazały pierwsze zdjęcia zniszczonego największego samolotu świata

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie wyjeżdżają z kraju pociągami

— Przyjechałam pociągiem, bo to był jedyny sposób na wydostanie się z Rosji — Onet cytuje jedną z pasażerek pociągu, na stałe mieszkającą w Budapeszcie, która odwiedzała krewnych i przyjaciół w Petersburgu.

Podobnie jak większość pasażerów pociągu, kobieta miała wykupione bilety powrotne samolotem. Po zamknięciu przestrzeni lotniczej przez większość państw europejskich okazały się one jednak bezużyteczne.

— Najpierw próbowaliśmy pojechać autobusem z Petersburga do Estonii, ale ku naszemu przerażeniu zauważyliśmy, że autobusów nie ma ani wczoraj, ani dzisiaj. Zaczęliśmy płakać, myślałyśmy, że nie wydostaniemy się z Rosji — mówiła inna pasażerka, na stałe mieszkająca we Włoszech.

Na ten moment ruch kolejowy nie podlega sankcjom, jednak nie wiadomo, jak wygląda przyszłość ruchu pociągów między Finlandią a Rosją. Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało wczoraj nowe zalecenie dotyczące podróży do Rosji, które brzmi: "unikaj wszelkich podróży do Rosji”.

Warto podkreślić, że ze względu na rosyjskie rozporządzenie dotyczące pandemii tylko osoby legitymujące się paszportem fińskim lub rosyjskim mogą obecnie podróżować pociągiem między Sankt Petersburgiem a Finlandią.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >