Chcą wprowadzić opłaty we wszystkich parkach narodowych
Rząd przedstawił projekt nowej ustawy o parkach narodowych, zgodnie z którym wstęp do wszystkich będzie płatny. Zniknie również zwolnienie z opłat dla mieszkańców gmin sąsiadujących, co szczególnie dotknie mieszkańców Krakowa, Poznania i Warszawy.
Obecnie wstęp biletowany jest w 11 z 23 parków narodowych, między innymi: w Bieszczadzkim, Karkonoskim czy Tatrzańskim. Wkrótce jednak opłata za wstęp będzie mogła zostać wprowadzona we wszystkich parkach narodowych.
Rząd zapowiada zmiany w przepisach
Zwykle bilety normalne kosztują 8 złotych (maksymalna stawka), a ulgowe 4. Do tej pory wysokość opłat za wstęp do parków narodowych określał właściwy minister, w drodze rozporządzenia. 2 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się jednak projekt zmian w przepisach.
- Okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest skuteczne, gdyż z uwagi na zmiany dotyczące rozkładu ruchu turystycznego konieczna jest nowelizacja rozporządzenia, co jest procesem długotrwałym - czytamy w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektem w rozporządzeniu określana byłaby jedynie maksymalna wysokość cen biletów, a reszta zasad - w tym sam obowiązek wprowadzenia opłat - zostałaby narzucona odgórnie.
Niektórzy będą zwolnieni z opłat
Projekt zakłada, że z opłat za bilet zwolnione zostaną dzieci do siódmego roku życia, osoby posiadające zezwolenie na prowadzenia badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniowie szkół i studenci, którzy odbywają zajęcia dydaktyczne na terenie parku, a także osoby udające się "do wyznaczonych w parku narodowym plaż, po drogach lub szlakach turystycznych" oraz osoby udające się "do miejsc kultu religijnego". Biletów nie będą musiały również kupować rodziny posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, a także mieszkańcy gmin, na których obszarze położony jest park narodowy.
Przypomnijmy, że do tej pory z opłat zwolnieni byli także mieszkańcy gmin sąsiadujących z gminami parkowymi. Z tego powodu wstęp do Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatny dla mieszkańców Warszawy, licznie odwiedzających ten Park (ponad 1 mln osób rocznie).
- Tym samym Park ponosi określone koszty utrzymania infrastruktury turystycznej oraz sprzątania odpadów, nie uzyskując z tytułu wstępu żadnych korzyści, pozwalających choćby na pokrycie wymienionych kosztów. Analogiczna sytuacja występuje w Wielkopolskim Parku Narodowym i Ojcowskim Parku Narodowym - czytamy w uzasadnieniu.
Za brak biletu obowiązywać ma wysoka kara, wynosząca 50-krotność jego ceny, a w przypadku braku dokumentu uprawniającego do ulgi - 40-krotność.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Media potwierdziły najgorsze. Na południu Polski doszło do tragedii
Przez lata spoczywała na dnie morza. Gdy ją wyłowili, była niemal nienaruszona
Jeśli nie podasz dokładnego adresu, możesz wkrótce dostać wysoką karę
źródło: TVN24