Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nieodpowiednie zachowanie fotografa w Pieninach. „Takie zachowanie to nie tylko wandalizm"
Ania Radke
Ania Radke 06.11.2021 01:00

Nieodpowiednie zachowanie fotografa w Pieninach. „Takie zachowanie to nie tylko wandalizm"

men-g887add7d9 1280
fot. Pixabay/ sbtlneet (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniński Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował zdjęcie ukazujące fotografa, który ustawił się ze statywem w miejscu niedozwolonym. Pod jego stopami znajdowały się korzenie słynnej sosny z Sokolicy i inne cenne gatunki roślin.

Pieniny są miejscem pełnym endemicznych gatunków roślin, których niestety z każdym rokiem ubywa. Niekwestionowany wpływ na to ma nieodpowiedzialne zachowanie turystów, którzy zbaczają ze szlaku, aby zrobić dobre zdjęcie.

Pienińska sosna zagrożona przez nieodpowiedzialne zachowanie turystów

Pieniński Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie fotografa, który wraz ze statywem ustawił się w miejscu, w którym znajdują się korzenie słynnej sosny z Sokolicy, a także inne cenne rośliny naskalne (m.in. chryzantema Zawadzkiego).

– Czy żeby zrobić zdjęcie Tatr, koniecznie trzeba niszczyć przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego?! – czytamy w poście na facebookowym profilu Pienińskiego Parku Narodowego.

PPN zwraca uwagę, że fotograf znajduje się za barierą, na której dodatkowo znajduje się prośba, by nie przekraczać wyznaczonej granicy. Strefa ta jest odgrodzona w celu ochrony roślin i w trosce o reliktową Sosnę z Sokolicy, jednego z najsłynniejszych symboli Pienin.

– Takie zachowanie to nie tylko wandalizm, ale również demoralizacja innych osób, zarówno w terenie, jak i w sieci – podsumowuje incydent PPN.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=253401306834178&set=a.148522657322044&type=3

Kolejny incydent na Sokolicy

Niestety, zakaz przekraczania barierek na Sokolicy jest notorycznie łamany. Pieniński Park Narodowy jeszcze przed wakacjami apelował do turystów, aby szanowali tamtejszą roślinność i stosowali się do próśb umieszczonych na tabliczkach.

Według PPN to właśnie turyści odwiedzający Sokolicę stanowią największe zagrożenie dla reliktowego drzewa.

– Wychodząc za barierki, niszczone są korzenie reliktowych sosen oraz deptane rośliny naskalne, które walczą tu o przetrwanie. Półki i ściany skalne na szczytach Sokolicy i Trzech Koron porasta cenna naskalna murawa górska. Jest to zbiorowisko o charakterze endemicznym, tzn. w takim składzie gatunkowym występuje jedynie w Pieninach – alarmował wówczas Pieniński Park Narodowy w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet