Turysci.pl > Polska > Lawina pod Mount Everest. Zaginęło trzech himalaistów
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:20

Lawina pod Mount Everest. Zaginęło trzech himalaistów

tibet-g9e0ab1d81 1280
fot. Pixabay/ Eknbg

W okolicach Mount Everest niedawno zeszła potężna lawina. W tym samym czasie urwał się kontakt z trzema francuskimi himalaistami przebywającymi w Nepalu. Jak donosi The Himalayan Times, w góry wysłano zespoły ratowników.

Francuzi chcieli zdobyć szczyt o wysokości ok. 6 tys. metrów, znajdujący się w pobliżu Mount Everest. Pierwsze informacje o zaginięciu pojawiły się w niedzielę przed południem. Doniesienia co do liczby zaginionych nie zostały jak dotąd potwierdzone przez nepalskie służby.

- Wysłaliśmy bardzo wykwalifikowany zespół pięciu przewodników górskich. Są obecnie w drodze i rozpoczną akcję poszukiwawczą w poniedziałek rano – mówił AFP prezes Nepalskiego Narodowego Stowarzyszenia Przewodników Górskich Ang Norbu Sherpa.

Urwał się kontakt z 3 himalaistami po zejściu lawiny z Mount Everest

Według Francuskiej Federacji Klubów Alpejskich i Górskich (FFCAM), grupa 8 wspinaczy wyruszyła do Nepalu pod koniec września. Chcieli zdobyć kilka szczytów położonych na południe od 6812-metrowego Ama Dablam, znajdującego się w pobliżu Mount Everest.

Trzech wspinaczy zdecydowało się opuścić obóz 24 października, a dwa dni później kontakt z nimi się urwał. FFCAM wysłała helikopter, z którego dostrzeżono na śniegu ślady wspinaczki oraz pozostałości po zejściu lawiny.

- Zespół ratowników pospieszył na miejsce, aby odnaleźć potencjalnych ocalałych – podkreślono w oświadczeniu federacji.

Himalaiści nie mieli oficjalnego pozwolenia na wspinaczkę

Według The Himalayan Times zaginieni Francuzi to Thomas Arfi, Louis Pachoud i Gabriel Miloche. Jak poinformował nepalski departament turystyki, żaden z mężczyzn nie ubiegał się o oficjalne pozwolenie na zdobycie szczytu.

Przypomnijmy, że Nepal otworzył się dla zaszczepionych turystów we wrześniu. Wcześniej w tym 30-milionowym kraju obowiązywał lockdown spowodowany pandemią koronawirusa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: O2

Tagi: Góry