Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zbudowali ogrodzenie na plaży między Świnoujściem a Ahlbeckiem
Ania Radke
Ania Radke 09.11.2021 22:20

Zbudowali ogrodzenie na plaży między Świnoujściem a Ahlbeckiem

254507927 4999064093455706 428039118523288269 n
fot. Gemeinde Ostseebad Heringsdorf

Na granicy Polsko-Niemieckiej, między Świnoujściem a Ahlbeckiem postawiono płot. Ma on chronić terytorium Niemiec przed dzikami zakażonymi ASF - afrykańskim pomorem świń. W ogrodzeniu jest furtka, aby ludzie mogli przejść plażą z jednego kraju do drugiego.

Płot stanął na plaży w Świnoujściu w poniedziałek, 8 listopada w celu zabezpieczenia przed wirusowym, afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak jest za to śmiertelna dla dzików i świń hodowanych przez człowieka.

Na plaży w Świnoujściu stanął płot

Ogrodzenie postawili Niemcy na ich terenie, w niedalekiej odległości od niewidocznej na plaży granicy państwowej. Jego słupki ze stalowej siatki wychodzą z morza i ciągną się dalej przez plażę i wydmy.

Warto podkreślić jednak, że płot nie jest żadną przeszkodą dla ludzi, którzy mogą bez problemu skorzystać z furtki. Ogrodzenie nie zamyka także popularnej drogi pieszo-rowerowej, z której chętnie korzystają turyści.

- Ogrodzenie o wysokości prawie 1 metra ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń na wyspie Uznam oraz zarażaniu zwierząt dzikich i gospodarskich - tłumaczy gmina Ostseebad Heringsdorf we wpisie na Facebooku.

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń wśród dzików zanotowano w Polsce w 2014 r. Dotychczas jednak nie potwierdzono żadnego przypadku ASF ani w niemieckiej, ani polskiej części wyspy. Ogrodzenie jest wyłącznie środkiem zapobiegawczym.

https://www.facebook.com/GemeindeOstseebadHeringsdorfOffiziell/posts/4999076053454510

Afrykański pomór świń jest zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych

Chociaż ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi, choroba jest śmiertelna dla dzików i świń hodowlanych. Nie ma na nią lekarstwa, a stada, w których wystąpi zakażenie, są w całości likwidowane.

Presję na walkę z chorobą wywierają przede wszystkim właściciele przemysłowych hodowli, którzy tracą na niej ogromne pieniądze – produkcja wieprzowiny to bowiem 8,5 proc. łącznej produkcji sektora rolnego Unii Europejskiej, a największa spośród wszystkich sektorów produkcji mięsa. Niemcy są największym producentem wieprzowiny w UE.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza, eŚwinoujście, Gemeinde Ostseebad Heringsdorf

Tagi: Niemcy