Mimo pandemii nie zwalniają tempa. Wybudowali kilkanaście hoteli w popularnym kraju. Wielu już kupuje bilety
Chaos wywołany pandemią i strach przed zachorowaniem doprowadziły do znacznego ograniczenia podróży przez mieszkańców wszystkich państw świata. W czasie, gdy upadają obiekty noclegowe, restauracje czy atrakcje turystyczne, w Egipcie otworzyło się aż 16 hoteli.
Pandemia trwa, ale nie zatrzyma turystów
Portal „Daily News Egypt” poinformował, że od tego roku w Egipcie jest dostępnych 2613 nowych pokoi hotelowych. Internetowa gazeta powołała się na raport Ministerstwa Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa podsumowujący 2020 rok.
Hotele wybudowano na Synaju Południowym, w Marsa Alam nad Morzem Czerwonym i na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Egipt stawia przede wszystkim na turystykę pobytową, dlatego nawet na pustyni potrafi stworzyć prawdziwy raj dla wczasowiczów.
Resort turystyki przyjrzał się różnym projektom i planom rozwoju, m.in. regionu Siwa. Jest to wysunięta najdalej na zachód duża oaza pośrodku pustyni. Nad jeziorami rosną palmy, można też zwiedzać zabytkowe zabudowania.
Innym ciekawym obszarem jest Południowy Synaj i miasto Święta Katarzyna. Ministerstwo Mieszkalnictwa, Usług Komunalnych i Społeczności Miejskich zaproponowało utworzenie tam nowego osiedla, które ma być promowane jako produkt turystyczny.
Fot. Panorama Kairu o zmierzchu, październik 2019 r./ Maja Lachowicz
W Kairze będzie co zobaczyć
W Egipcie stawia się nie tylko na nadmorskie hotele. Turyści chcą zobaczyć coś więcej i poznać realia życia w tym kraju. Niewątpliwą zaletą są zabytki starożytności, wokół których skupia się również życie mieszkańców. Pragną zapewnić odwiedzającym rozrywkę i sprzedać pamiątki, zarabiając w ten sposób na życie.
W Kairze zabytkowa część miasta nie jest wystarczająco wyeksponowana i promowana. Turyści zwykle są przewożeni do Muzeum Egipskiego i na słynny bazar Chan al-Chalili , po czym wracają do hotelu, by następnie ruszyć w kierunku piramid w Gizie. W tym roku powstał plan rozwoju historycznej części Kairu.
Fot. Bazar Chan al-Chalili, październik 2019 r./ Maja Lachowicz
Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa zatwierdziło aż 492 produkty turystyczne i usługowe zlokalizowane nad Zatoką Akaba, Morzem Czerwonym, Ras Sudr (miejscowość na Półwyspie Synaj) i w Ajn Suchnie nad Zatoką Sueską.
Dzięki dotacjom rozwiną się kolejne turystyczne regiony
Do wielu inwestycji dołożyło się państwo. Zarząd Funduszu Turystycznego przekazał 41 milionów funtów egipskich (około 9,6 mln złotych) Ministerstwu Rozwoju Lokalnego, które zajmie się rozwojem Szlaku Świętej Rodziny, a konkretnie pięciu głównych stacji na tej drodze.
W tym roku będziemy mieli znacznie szerszą ofertę w uwielbianym przez Polaków Egipcie. W tym kraju możemy liczyć pomoc mieszkańców w każdej sytuacji - Polacy są mile widziani ze względu na wspólną historię. Polskie ekspedycje badawcze jako jedne z nielicznych szanowały dziedzictwo terenów nad Nilem i nie wywoziły skarbów do siebie, lecz zostawiały je prawowitym właścicielom.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: turystyka.rp.pl