Turysci.pl
Pogoda we Włoszech

fot. Jin Mamengni/Xinhua News/East News

Włochy. Alarm z powodu upałów w 15 miastach

3 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda we Włoszech staje się coraz bardziej niebezpieczna - w 15 miastach ogłoszono w piątek alarm z powodu upałów, a w sobotę ich liczba ma wzrosnąć do 17. Temperatura może przekroczyć 40 st. C. W takich warunkach zwiedzanie jest zdecydowanie niezalecane.

Pogoda na sam koniec wakacji stała się nie do zniesienia - dwa dni temu padł rekord temperatur na Sycylii, a dzisiaj w 15 miastach ogłoszono alarm z powodu upałów.

Włochy. Ostrzeżenia pogodowe w 15 miastach

We Włochy uderzyła fala upałów, która przyniosła ze sobą serię katastrofalnych w skutkach pożarów na południu. Lokalne władze apelują do mieszkańców i turystów o najwyższą czujność i unikanie niebezpiecznych zachowań.

Stan alarmu obowiązuje w 15 włoskich miastach: Rzymie, Bari, Bolonii, Bolzano, Brescii, Cagliari, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, Rieti, Trieście i w Viterbo. Jutro ich liczba ma wzrosnąć do 17 - dołączą do nich Neapol i Ankona.

W Rzymie, który jest obecnie pełen turystów, rozdawane są butelki z wodą. Przybysze chłodzą się także przy fontannach z wodą pitną. 

Pogoda w Rzymie

Turyści szukają ochłody w Rzymie, fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Może być jeszcze gorzej

Niestety, jak przekazała klimatolog Marina Baldi z Komitetu Badań Naukowych, we Włoszech trzeba będzie się liczyć z coraz bardziej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi, jak w tych dniach.

Dodatkowym problemem dla włoskich regionów jest antycyklon Lucyfer, który z całą siłą uderzył w Półwysep Apeniński dotkliwymi upałami. W środę 11 sierpnia na Sycylii w regionie Syrakuz włoscy meteorolodzy odnotowali temperaturę 48,8 st. C. Jest to najwyższa notowana dotąd temperatura w Europie.

Niestety, sytuacja meteorologiczna we Włoszech nie zmierza ku poprawie - według prognoz temperatura ma jeszcze wzrosnąć. W najbliższych dniach termometry na Sycyli mogą pokazać 49-50 st. C, a w innych regionach na południu: w Kalabrii, Apulii i Kampanii ma być do 42 st. C.

Nie ulega wątpliwości, że przyczyną ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie są zmiany klimatyczne. Zgodnie z raportem IPCC, jedną z głównych przyczyn jest emisja gazów cieplarnianych. Jedyną możliwą szansą na powstrzymanie zachodzących zmian jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o połowę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News, Radio Zet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >