Turysci.pl
śnieżka

fot. Pixabay/ ___DeeJay___

Właściciel byłej strażnicy zamknął szlaki na Śnieżkę. Przebiegały przez jego prywatny teren

7 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Właściciel byłej strażnicy granicznej na Przełęczy Okraj zamknął szlaban na drodze i trzech szlakach turystycznych prowadzących do Karpacza oraz na Śnieżkę. Jak twierdzi, ścieżki przebiegały przez jego prywatny grunt.

Trzy szlaki na Śnieżkę zostały zamknięte przez właściciela byłej strażnicy granicznej na Przełęczy Okraj. Janusz Kowalski twierdzi, że jest właścicielem nawet słupków granicznych na granicy z Czechami - poinformowało Radio Wrocław.

Pieniny

Śmierć w Pieninach. Mimo godzinnej reanimacji nie udało się uratować turysty

CZYTAJ DALEJ

Właściciel byłej strażnicy zamknął szlaki na Śnieżkę

Janusz Kowalski w rozmowie z Radiem Wrocław poinformował, że kupił wraz z dawną strażnicą ponad 3 hektary, w dużej części lasu na górze Czoło. Jego własność graniczy dziś z parkiem narodowym.

Przebiegają tamtędy szlaki wyznaczone dla turystów, jednak Kowalski nie życzy sobie obecności turystów na swoim terenie. Twierdzi, że jego własnością jest nie tylko pobliski teren, ale także słupki graniczne na granicy z Czechami.

- Czerwony szlak przebiega w lewo na stronę Czech, w prawo zielony - od tego miejsca, idąc na Czoło niebieskim szlakiem, ok. 70 metrów jest jeszcze prywatna własność - mówił Kowalski w rozmowie z Radiem Wrocław.

Aby uniemożliwić turystom wejście do lasu, właściciel byłej strażnicy granicznej zamknął na łańcuch i kłódkę szlaban na drodze. Wywołało to sprzeciw przedstawicieli Lasów Państwowych i Karkonoskiego Parku Narodowego, ponieważ odgrodzone zostały także należące do nich tereny.

KPN: Musi być przejazd dla służb ratowniczych

Monika Rusztecka z Karkonoskiego Parku Narodowego w rozmowie z Radiem Wrocław przekazała, że niezależnie od sprawy przebiegu szlaków właściciel nie może trwale zamykać szlabanu.

- Musi być przede wszystkim drożny przejazd dla służb ratowniczych i służb Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego tutaj musimy znaleźć jakieś rozwiązanie - mówiła Rusztecka lokalnemu medium.

Jak dodano, obecnie nie ma możliwości wytyczenia alternatywnego szlaku po polskiej stronie Karkonoszy, a turyści nielegalnie przechodzą pod szlabanem.

Lokalne medium poinformowało także, że w piątek w Kowarach ma się odbyć spotkanie w sprawie przechodzenia i przejeżdżania przez prywatne tereny na Przełęczy Okraj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Wrocław, Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >