Turysci.pl
Pieniny

fot. Facebook/ GP GOPR Sekcja Szczawnica

Śmierć w Pieninach. Mimo godzinnej reanimacji nie udało się uratować turysty

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turysta podczas wycieczki w Pieninach nagle stracił przytomność. Mimo trwającej ponad godzinę reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. W akcji ratunkowej brali udział ratownicy GOPR i TOPR.

Pieniny, Gorce i inne pasma Beskidów cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem śród turystów. Niestety, oznacza to bardzo dużo pracy dla ratowników - według informacji Grupy Podhalańskiej GOPR, większa liczba osób na szlakach wiąże się z częstszymi interwencjami.

Interwencja ratowników w Pieninach

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek około południa. Ratownicy otrzymali wezwanie do akcji ratunkowej na Bukowinkach w Jaworkach, gdzie turysta stracił przytomność podczas pieszej wycieczki. Doszło do zatrzymania akcji serca.

Poszkodowanemu próbowali udzielić pomocy przechodzący obok turyści, którzy reanimowali go aż do przyjazdu ratowników GOPR. Do pomocy wezwano także śmigłowiec TOPR. Mimo ponadgodzinnej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

Kolejny śmiertelny wypadek w górach

Nie jest to niestety jedyny śmiertelny przypadek w górach odnotowany w ostatnich czasie. W sobotę ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie do nieprzytomnego mężczyzny pod wieżą widokową na Gorcu.

Do akcji ratunkowej włączyli się także strażacy oraz ratownicy z Ochotnicy, Szczawnicy i Kamienicy. Zadysponowano także śmigłowiec LPR z Krakowa. Mimo długiej resuscytacji nie udało się przywrócić czynności życiowych, a lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon turysty.

Duża liczba turystów to więcej interwencji

Liczba akcji ratunkowych w górach rośnie wraz z nastaniem sezonu turystycznego, kiedy przybywa tam więcej turystów. Tylko od początku sierpnia członkowie Grupy Podhalańskiej GOPR wzięli udział w co najmniej 15 akcjach ratunkowych na terenie Gorców, Pienin i Beskidów.

Turyści najczęściej doznają urazów kończyn dolnych oraz zasłabnięć. Ratownicy apelują, aby podczas upałów pamiętać o nakryciu głowy oraz nawadnianiu. Ponadto osoby wybierające się w góry powinny obowiązkowo mieć ze sobą naładowany telefon z aplikacją mobilną "Ratunek".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >