Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Rekord temperatur na Sycylii. „Spirala gorąca ciągle się nakręca"
Ania Radke
Ania Radke 12.08.2021 23:18

Rekord temperatur na Sycylii. „Spirala gorąca ciągle się nakręca"

sicily-2186830 1280
fot. Pixabay/ user32212

Sycylia mierzy się z rekordowymi upałami. Wczoraj termometry w okolicach Syrakuz pokazały 48,8 st. C. Jest to najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Europie od 1977 r. Na wyspie pojawiają się także kolejne pożary.

Sycylia słynie z wysokich temperatur latem, jednak w tym roku upały są wręcz ekstremalne. Termometry od kilku dni wskazują wartości wyższe niż 40 st. C, a w lasach wybuchają kolejne pożary.

Rekordowe upały na Sycylii. Termometry pokazały prawie 50 st. C

Dotychczasowy rekord temperatury wynosił 48,0 st. Celsjusza. Został odnotowany w Atenach, stolicy Grecji, 10 lipca 1977 roku. Tym razem jednak w miejscowości Syrakuzy na Sycylii we Włoszech odnotowano temperaturę 48,8 st. Celsjusza.

Jak poinformował profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku, jest to najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Europie od 1977 r. Piekielne upały są następstwem antycyklonu Lucyfer, który obecnie przetacza się przez południową Europę.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/6020121238029510

Chociaż mieszkańcy regionu są przyzwyczajeni do upałów sięgających 40 st. C, temperatury dawno nie były aż tak wysokie przez długi czas - twierdzi Dominika Zielińska, która mieszka w Giarratana. Na domiar złego jest też bardzo sucho.

- Od 10 miesięcy bardzo mało padało. Klimatyzacja przy takich temperaturach nie daje rady ochładzać budynków - mówi pani Dominika w rozmowie z Wirtualną Polską.

Antycyklon nie jest jednak jedynym problemem na Sycyli - jak przekazała w rozmowie z WP pani Agnieszka, coraz częściej wybucha wulkan Etna. Występują również kolejne pożary, które trawią okoliczne tereny, ale i gospodarstwa.

- Przez to ta spirala gorąca ciągle się nakręca - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Maj, mieszkanka Giardini Naxos.

https://www.facebook.com/hanesciriisoddi/photos/a.1428859594049691/2976554079280227/?type=3

Prognozy dla Włoch nie są optymistyczne

Zdaniem meteorologów, fala upałów we Włoszech będzie się jeszcze utrzymywać. Najwyższe temperatury wystąpią w regionach i wyspach na południu kraju. Termometry w Kalabrii, Apulii, Bazylikacie i Kampanii mogą pokazać nawet do 42 st. C.

Na północy i w centrum w najgorętszym tygodniu tego lata ma być nawet 40 stopni Celsjusza. Dla Toskanii, Lacjum i Emilii-Romanii prognozuj się temperatury dochodzące do 40 st. C co najmniej do niedzieli.

Temperatura na Sycylii może w najbliższych dniach sięgnąć nawet 49-50 st. C.

Raport IPCC: czerwony alarm dla ludzkości

Wysokie temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe są następstwem zmian klimatu. Są one spowodowane m.in. wysoką emisją gazów cieplarnianych, wynikającej z działalności człowieka (przede wszystkim spalania paliw kopalnych).

Według najnowszego raportu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change - ciało pomocnicze ONZ ds. zmian klimatu) wysokie emisje mają wpływ na temperatury, które na całym świecie rosną z zawrotną prędkością.

IPCC przygotowało pięć możliwych scenariuszy dla zmian klimatu. Najczarniejszy z nich zakład wzrost średniej temperatury o 4,4 st. C do końca XXI wieku, a najbardziej prawdopodobny - 2,7 st. C, co i tak stanowi olbrzymie zagrożenie dla planety i ludzkości.

Wciąż możliwy jest jednak optymistyczny wariant, który zakłada zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. C, chociaż byłoby to bardzo trudne. Aby to osiągnąć, kluczowe jest jak najszybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o połowę.

Żeby powstrzymać globalne ocieplenie, konieczna jest natychmiastowa rezygnacja ze spalania węgla - w krajach rozwiniętych (czyli również w Polsce) do 2030 roku, a w pozostałych - do 2040 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP, IPCC, Fundacja Mare