Turysci.pl
Problemy na lotnisku

Pixabay/ danceyokoo

Ryanair anulował połączenia z polskim lotniskiem. Mamy komentarz portu lotniczego

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Lotniska w ostatnim czasie zmagają się z problemami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Dzieje się tak między innymi w Bydgoszczy, gdzie Ryanair - główny przewoźnik lotniska - anulował połączenia. Udało nam się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja na

Lotnisko w Bydgoszczy obsługuje głównie samoloty linii lotniczych Ryanair. Ostatnio irlandzki przewoźnik musiał anulować połączenia, przez co bydgoski port pozostał bez lotów. Portalowi Turyści.pl udało się porozmawiać z rzecznikiem prasowym lotniska, który opowiedział, jak wygląda sytuacja.

Sytuacja lotniska w Bydgoszczy

Jak powiedział nam rzecznik prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz, powrót Ryanaira na lotnisko będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej w Europie. Wpływ na to mają restrykcje w poszczególnych krajach. Jak wskazał, mają one trwać do marca lub nawet kwietnia.

Daniel Mackiewicz zaznaczył, że port w każdej chwili jest w stanie obsłużyć samoloty Ryanaira, a więc są gotowi na jego powrót. Pojawiła się też dobra informacja dla pasażerów z Bydgoszczy. 1 marca powróci połączenie LOT-u z Warszawą. Bilety są już w sprzedaży.

Samolot Ryanair, fot. Pexels.com/Markus Winkler

Rzecznik opowiedział także o sytuacji finansowej portu. - Kryzys odczuwamy i odczuwają go inne lotniska. [...] Mierzymy się z nim od ponad roku. Z początkiem stycznia 2020 było widać już wpływ choroby na obłożenie na szczególnych rejsach - zdradził nam Mackiewicz. 

Mężczyzna dodał, że pomimo wielu utrudnień, aktualnie sytuacja bydgoskiego lotniska jest stabilna i nie ma powodów do zmartwień. Port został dokapitalizowany, dzięki czemu jest w stanie utrzymać się pomimo braku połączeń. 

Rzecznik prasowy odniósł się także do pomocy od polskiego rządu. Okazuje się, że tarcza antykryzysowa nie pomogła lotnisku w dużym stopniu. - Od rządu dostaliśmy 200 tysięcy złotych, co pokrywa około 7 procent strat - powiedział Daniel Mackiewicz. 

Lotnisko w Bydgoszczy, fot. wikimedia.commons/Axe/CC BY-SA 3.0/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Dodał, że ostatnie informacje wskazują na brak nowych pomocy finansowych ze strony rządu. Przypominamy, że odszkodowanie za kwarantannę narodową dostały jedynie przedsiębiorstwa w górach. Pisaliśmy o tym tutaj.

Daniel Mackiewicz wskazał także jeszcze jeden problem, który ma mieć negatywny wpływ na sytuację finansową polskich lotnisk. Chodzi o kontrole graniczne. Okazuje się, że na lotniskach odbywają się inaczej niż na innych przejściach granicznych. 

Na granicy kraju kontrolę sprawują Straż Graniczna oraz izba celna. W przypadku lotnisk sytuacja ta zmieniła się w 2013, kiedy powołano Służbę Ochrony Lotniska. To ta służba przeprowadza kontrole pasażerów, a finansuje ją lotnisko.

- Jeżeli chce się wspierać sektor lotnisk, warto ujednolicić te procedury. Lotniska byłyby znacznie odciążone finansowo. Dla państwa tez byłoby to bardziej logiczne. Kontrole graniczne powinny być przeprowadzane przez służby państwowe, a nie prywatne - sugeruje rzecznik bydgoskiego portu. Więcej o lotnisku w Bydgoszczy pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Adrian RybakAutor

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >