Rząd o pomocy dla góraliGóry świata w obiektywie - Rafał Raczyński/ public domain

Rząd już potwierdził, nie wszyscy będą zadowoleni. Zapadła decyzja dot. górali

Rząd poinformował już, ile pieniędzy przeznaczy na pomoc dla poszkodowanych w wyniku kwarantanny narodowej. Na pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy z gór. Może się to nie spodobać przedsiębiorcom z innych części Polski, które także znajdują się w kryzysie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy trafi do poszkodowanych w wyniku restrykcji
  • Kiedy dofinansowanie do nich dotrze
  • Jaki apel wystosowali przedsiębiorcy z innego regionu

Polski rząd zapowiadał pomoc dla wszystkich, którzy poniosą straty finansowe w wyniku restrykcji wynikających z kwarantanny narodowej. Pojawiła się informacja o kwocie, która zostanie na to przeznaczona. Mowa jednak w większości o poszkodowanych przedsiębiorcach z gór.

Rząd o budżecie na pomoc dla przedsiębiorców

- Każda z tych gmin otrzymają dwojakiego rodzaju wsparcie. Po pierwsze samorządy mogą umarzać podatek od nieruchomości, [...] rząd będzie refinansował samorządom 80 procent kosztów takiego umorzenia - powiedział na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin.

- Druga forma pomocy to środki przeznaczone na inwestycje. Inwestycje związane z branżą turystyczną. Łącznie na te inwestycje rząd zdecydował się przeznaczyć przeszło 700 mln zł- dodał i zaznaczył, że jedna gmina będzie mogła dostać maksymalnie 8 milionów złotych.

Wypowiedział się także na temat możliwego terminu dostarczenia obiecywanych pieniędzy. - Środki trafią do gmin górskich w ciągu najbliższych tygodni, w ciągu miesiąca od podjęcia uchwały [...] przez Radę Ministrów - wyjaśnił.

Górale nie dają za wygraną. Lider strajku zdradził nam najbliższe plany. „My się rządem nie interesujemy”Górale nie dają za wygraną. Lider strajku zdradził nam najbliższe plany. „My się rządem nie interesujemy”Czytaj dalej

Jak więc wynika z wypowiedzi polityka, na pomoc mogą liczyć głównie przedsiębiorcy z terenów górskich, poszkodowani przez restrykcje. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że w sezonie zimowym to miejscowości położone w górach tracą najwięcej. Jednak turystyka funkcjonuje także w innych regionach, między innymi nad morzem.

Obrazy Turysci.pl

Stok narciarski w górach, fot. wikimedia.commons/ krysi@ (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Apel do premiera

Informacje na temat wsparcia tylko przedsiębiorstw w górach pojawiały się już wcześniej. Z tego powodu na Pomorzu od kilku dni można zauważyć już oburzenie wynikającego z tego faktu. Napisano nawet list do premiera.

- Z niepokojem przyjęliśmy informację, że rząd szykuje pomoc dla przedsiębiorców z branży turystycznej tylko z południa Polski. Dziś zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju - pisze do premiera Północna Izba Gospodarcza.

- Nie możemy dopuścić do tego, by lata aktywnej pracy przedsiębiorców i samorządowców zostały zmarnowane - apelowała do polskich władz prezes izby w Szczecinie. Hanna Mojsiuk. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

"Góralskie veto"

Okazuje się, że nawet górale nie są zadowoleni z nadchodzących dotacji. Wszystko przez plotki, że kwarantanna narodowa, która miała trwać do 17 stycznia, zostanie przedłużona. Rząd powiedział, że za wcześnie na podjęcie decyzji.

Z tego powodu część góralskich przedsiębiorców zapowiedziała, że swoje obiekty i lokale otworzą 18 stycznia, nawet jeśli restrykcje zostaną przywrócone. Akcję nazwano "góralskim vetem". Szczegóły w sprawie można znaleźć tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy Turysci.pl

Sezon zimowy w Zakopanem w poprzednich latach, fot. flickr.com/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł