Polskie morze w sezonie zimowymPixabay.com/resiii1992

Wielkie oburzenie nad polskim morzem. Rząd szykuje nową pomoc dla turystyki, ale możliwe że tylko dla południa Polski

Polskie morze jest hitem w sezonie wakacyjnym, ale zimą także wielu turystów decydowało się tam pojechać. Teraz jest kryzys spowodowany pandemią, a niektórzy obawiają się, że pomoc od rządu będzie jedynie dla południowej części Polski.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powiedzieli przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej
  • Jakie turystyka ma znaczenie dla gospodarki Pomorza
  • Dlaczego warto jechać nad morze zimą

Polskie morze zimą było popularne wśród osób, które w nadmorskich miastach i miasteczkach dostrzegają coś więcej niż tylko plaże. Niestety, w tym roku jest to niemożliwe. Przedsiębiorcy znad Bałtyku oczekują pomocy, a mówi się jedynie o miejscach turystycznych w górach.

Polskie morze. Kryzys turystyki

Osoby utrzymujące się z nadmorskiej turystyki z niepokojem patrzą na decyzje polskiego rządu dotyczące pomocy dla przedsiębiorstw poszkodowanych z powodu pandemii koronawirusa. Wydano nawet oficjalne oświadczenie.

- Z niepokojem przyjęliśmy informację, że rząd szykuje pomoc dla przedsiębiorców z branży turystycznej tylko z południa Polski. Dziś zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju - napisała w liście do premiera Północna Izba Gospodarcza.

Jako argument potrzebnej pomocy podawany jest fakt, że turystyka stanowi aż 15 procent PKB na Pomorzu Zachodnim. Lata sukcesu sprawiły, że takie kurorty jak Międzyzdroje, Świnoujście czy Kołobrzeg stały się alternatywą dla tanich kierunków turystycznych, jak np. Bułgaria. O jednym z tych miast pisaliśmy tutaj.

Na Kaszubach stoki otwarte. Prawdziwy ścisk, godzinne kolejki, a policja robi zdjęciaNa Kaszubach stoki otwarte. Prawdziwy ścisk, godzinne kolejki, a policja robi zdjęciaCzytaj dalej

- Nie możemy dopuścić do tego, by lata aktywnej pracy przedsiębiorców i samorządowców zostały zmarnowane - apeluje do polskich władz prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

- Branża turystyczna, hotelarstwo i gastronomia nie poradzą sobie bez wsparcia ze strony Rządu. Polska jest modnym punktem na turystycznej mapie Europy. Nie możemy tego zmarnować - dodaje kobieta.

W mediach już od jakiegoś czasu krążą informacje, że polski rząd planuje pomoc jedynie dla przedsiębiorców turystycznych, którzy prowadzą swoje biznesy w południowej części kraju. Wydaje się to być zrozumiałe, ponieważ to ten region najbardziej ucierpiał na restrykcjach w sezonie zimowym.

Jakiś czas temu pisaliśmy o trudnej sytuacji w Szklarskiej Porębie. To popularne miasto w Karkonoszach. W tym roku nie zarabia w żaden sposób. Punkt turystyczny opowiedział portalowi Turyści.pl o tragicznej sytuacji na miejscu.Można o tym przeczytać tutaj.

Zalety zimowych wakacji nad morzem

Jednak góry to niejedyne miejsce odwiedzane zimą. Morze także cieszy się popularnością, bo nawet w śnieżnym krajobrazie jest tam dużo ciekawych rzeczy do zrobienia. Przykładem miejsca, które warto odwiedzić jest Stare Miasto w Gdańsku. Jest tam pełno zabytków, a świąteczne ozdoby nadają niesamowitego klimatu.

Morze zimą jest wybierane także ze względów zdrowotnych. W tym okresie jest tam o wiele większe stężenie jodu niż latem. Jest on niezbędny dla właściwego funkcjonowania tarczycy, która wytwarza wiele ważnych hormonów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Świąteczne ozdoby w Gdańsku

Świąteczne ozdoby w Gdańsku, fot. wikimedia.commons/MOs810/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Rzeczpospolita, Wikipedia

Następny artykuł