Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zorza polarna nad Bałtykiem. „Da się ją złapać praktycznie tylko na zdjęciach"
Ania Radke
Ania Radke 01.11.2021 01:00

Zorza polarna nad Bałtykiem. „Da się ją złapać praktycznie tylko na zdjęciach"

251201183 6616944035012202 6125892842809652069 n
fot. Facebook/ Adam Kumiszcza

Chociaż koronalny wyrzut masy ze Słońca, nie dotarł do Ziemi w prognozowanym terminie, fotografom udało się uchwycić zorzę polarną nad Bałtykiem. Karol Wójcicki, prowadzący stronę "Z głową w gwiazdach" tłumaczy, jak do tego doszło.

W nocy z 30 na 31 października na polskim niebie miała być widoczna zorza polarna. Niestety, prognozowany koronalny wyrzut masy ze Słońca (CME) ostatecznie nie dotarł nad nasze niebo, jednak niektórym fotografom udało się uchwycić zjawisko nad Bałtykiem.

Zorza polarna nad Polską

W piątek pisaliśmy, że nocą na polskim niebie może pojawić się zorza polarna. Niestety, koronalny wyrzut masy, którego wszyscy się spodziewali, nie dotarł jeszcze do Ziemi. Według Karola Wójcickiego, prowadzącego stronę "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego.

- To może oznaczać dwie rzecz: mógł minąć się z naszą planetą, lub - co bardziej prawdopodobne - leci wolniej niż zakładano. Przy odległości blisko 150 mln kilometrów do pokonania, nawet niewielka różnica w prędkości może dać wiele godzin opóźnienia - tłumaczy Wójcicki.

Skąd wzięła się zorza nad Bałtykiem?

Tej samej nocy w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia znad Bałtyku, przedstawiające delikatne zjawisko na niebie. Okazuje się, że zorze polarne nie są wcale taką rzadkością jak mogłoby się wydawać, bo można je oglądać nawet kilka razy w miesiącu.

https://www.facebook.com/akumiszcza/posts/6616980351675237

- Oczywiście to super słaba zorza, którą da się złapać praktycznie tylko na zdjęciach, ale taką właśnie upolowali wczoraj obserwatorzy nad polskim wybrzeżem i na Suwalszczyźnie. Ona nie miała jednak NIC wspólnego z CME którego oczekiwaliśmy, bo on wciąż nie nadszedł - pisze Wójcicki.

Jak czytamy we wpisie, zorza polarna nad Polską pojawia się wtedy, gdy lokalny współczynnik Kp (określający czy zjawisko pojawi się na niebie, czy nie) nad Skandynawią osiągnie wartość 7. Warto podkreślić jednak, że może to trwać zaledwie ok. 5-10 minut.

https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/posts/4636444999747345

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Z głową w gwiazdach