Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zorza polarna nad Polską. Jak i gdzie jej wypatrywać?
Ania Radke
Ania Radke 30.10.2021 15:14

Zorza polarna nad Polską. Jak i gdzie jej wypatrywać?

aurora-borealis-g849caed7f 1280
fot. Pixabay/ Free-Photos (zdjęcie ilustracyjne)

Dzisiejszej nocy w północnej i centralnej Polsce będzie szansa na zobaczenie niewielkiej zorzy polarnej. Karol Wójcicki na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku tłumaczy jak i kiedy obserwować zjawisko.

Zorza polarna w Polsce jest niebywałą rzadkością. Wiele wskazuje na to, że dzisiaj wieczorem będzie można zaobserwować to niezwykłe zjawisko z naszego kraju.

Zorza polarna może być widoczna z Polski

Jak tłumaczy Karol Wójcicki na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, dzisiejszej nocy szykuje się silna burza magnetyczna, która będzie efektem wygenerowanego w czwartek koronalnego wyrzutu masy ze Słońca (CME).

- Olbrzymia ilość wysokoenergetyznych cząstek pędzie w stronę Ziemi. Gdy dojdzie do ich zderzenia z atomami gazu w atmosferze w okolicach okołobiegunowych, na niebie pojawią się piękne zorze polarne - wyjaśnia.

Dzisiejsza burza może być na tyle silna, że zjawisko uda się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski. Należy jednak pamiętać, że prognozowanie pojawienia się zorzy na niższych szerokościach geograficznych nigdy nie daje 100% pewności do ich upolowania.

Jak polować na zorze?

Zorze polarne z Polski w praktyce mogą być zaobserwowane tylko nisko nad północnym horyzontem. Aby ją zaobserwować, należy wybrać teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł. Oznacza to, że w miastach nie ma najmniejszej szansy zobaczenia tak subtelnego zjawiska.

- Zorza w Polsce pojawi się w momencie, gdy nad Skandynawią współczynnik Kp osiągnie 7. Ten parametr mierzy magnetometr w Kirunie, a jego wskazania widać tutaj: https://bit.ly/3msxOYb. Należy pamiętać jednak, że dane są odświeżane co minutę, więc warto być czujnym cały czas! - wskazuje Wójcicki.

Zorzy będzie można wypatrywać już od ok. 18:30 do późnych godzin nocnych. Nie należy się jednak spodziewać, że będzie ona podobna do tych na zdjęciach z dalekiej północy. Widoczna będzie raczej jako blada poświata unosząca się nad północnym horyzontem.

https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/posts/4633563800035465

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/ Z głową w gwiazdach