Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ile będą kosztować wakacje 2022? "Należy się spodziewać, że ceny wzrosną"
Ania Radke
Ania Radke 08.03.2022 13:21

Ile będą kosztować wakacje 2022? "Należy się spodziewać, że ceny wzrosną"

wallet-g4f50406f0 1280
fot. Pixabay/ JESHOOTS-com

Chociaż w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą niewielu Polaków myśli o wyjazdach, to najbliższe dwa tygodnie będą jednak decydujące jeżeli chodzi o koszty wakacji. – Jeśli okaże się, że obecny niski kurs złotego i ogromny wzrost cen ropy nie będzie chwilowym wahnięciem, tylko stałym trendem, ceny wyjazdów mogą pójść mocno w górę – ostrzegają biura podróży.

Ostatnie lata nie były lekkie dla branży turystycznej, która jeszcze nie otrząsnęła się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Ten rok miał być dla sektora powrotem do normalności, jednak agresja Rosji na Ukrainę ponownie doprowadziła do spadku popytu.

Problem jest jednak nie tylko z popytem. Odnotowywane są obecnie rekordowo wysokie ceny ropy oraz szalejące kursy walut, przede wszystkim bardzo mocne osłabienie złotego. To wszystko wpływa na wzrost cen wakacyjnych wycieczek.

"Należy się spodziewać, że ceny wzrosną"

Przedstawiciele branży turystycznej cytowani przez portal Fly4Free są zgodni, że "Należy się spodziewać, że ceny wzrosną". Trudno jest jednak na ten moment oszacować, ile dokładnie wyniesie podwyżka.

– Oprócz kosztów paliwa i kursów walut w górę idą też kontraktowe ceny hoteli. Jest więc duża presja kosztowa na podniesienie cen, choć z drugiej strony sami touroperatorzy agresywnie konkurują ze sobą na rynku, więc z tej strony też należy oczekiwać presji – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Grzegorz Karolewski, dyrektor handlowy biura ETI Podróże.

Również Maciej Szczechura, członek zarządu biura podróży Rainbow, w rozmowie z Fly4Free przyznaje, że odpowiedź na pytanie o wzrost cen wycieczek jest trudna. Jak wyjaśnia, najwięcej zależy od tego, czy spadek wartości polskiej waluty jest jedynie chwilowy, czy jest to stały trend.

– Jeśli w perspektywie najbliższych 2 tygodni okaże się, że za dolara w dalszym ciągu trzeba będzie płacić 4,5 zł, to na pewno to wpłynie istotnie na ceny wycieczek. Dla nas 90 procent kosztów to koszty walutowe – paliwo rozliczamy w dolarach, w euro płacimy zaś za hotele w Europie – mówi Szczechura

Ceny wakacji już zaczęły rosnąć

Według danych Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia już wzrosła w ciągu tygodnia o 46 PLN. W skali roku ceny wzrosły zaś aż o 423 PLN.

Wzrost cen widoczny jest przede wszystkim w przypadku wyjazdów do Portugalii, na półwysep Chalcydycki i na Teneryfę (odpowiednio o 219, 217 i 128 PLN). Mniejszy wzrost odnotowuje się natomiast w przypadku najpopularniejszych wśród Polaków kierunków: średnia cena wycieczek do Egiptu wzrosła o 6 PLN, do Grecji – o 31 PLN, Turcji – 44 PLN, Bułgarii – 57 PLN, a na Wyspy Kanaryjskie – 97 PLN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Tagi: