Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W Polsce znajdują się "groby olbrzymów". Liczą sobie nawet 5500 lat
Ania Radke
Ania Radke 04.02.2021 21:57

W Polsce znajdują się "groby olbrzymów". Liczą sobie nawet 5500 lat

polska groby megalityczne
fot. Wikipedia/ MOs810/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Polska oferuje wiele atrakcji, o których wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Jedną z ciekawostek są megalityczne grobowce, powstałe około połowy czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Wznoszone były na planie wydłużonego trójkąta lub trapezu, a ich budulcem były potężne, czasem kilkutonowe głazy. Dawniej wierzono, że nie powstały one ręką ludzką, dlatego do dziś znane są jako „groby olbrzymów".

Megalityczne grobowce znajdziemy również w Polsce

Powstaje jednak pytanie: w jaki sposób przetransportowano tak ogromne głazy na miejsce budowy? Otóż odpowiedź nie jest tutaj do końca jasna. Według naukowców raczej nie używano do tego wozów, ponieważ ich konstrukcja nie wytrzymałaby transportu takiego ciężaru. Bardziej prawdopodobną opcją jest, jak się okazuje, że głazy były ciągnięte przez woły, na płaszczyznach przypominających sanie.

Badacze twierdzą również, że budowle wykorzystywane były do obrzędów pogrzebowych, jednak nie było to ich jedyne przeznaczenie. Przypuszczalnie mogły odbywać się tam inne rytuały, istotne dla lokalnej społeczności. Ziemne nasypy stanowiły bowiem centra kultu kilku czy kilkunastu okolicznych osad.

Według naukowców, budowle mogły mieć również inne cele niż tylko o upamiętnienie, oddanie czci wodzowi czy innej znaczącej jednostce. Jak twierdzą, mogły być one również symbolem jedności społeczności, która je stworzyła.  Badania z Niemiec sugerują natomiast, że podobne obiekty powstawały wzdłuż ważnych szlaków handlowych.

Najlepiej zachowane megality przetrwały do dziś na Kujawach i Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim. Jak twierdzą naukowcy, kilka tysięcy lat temu w Polsce mogło znajdować ich się kilka tysięcy. Większość z nich uległa jednak zniszczeniu XIX i XX wieku.

Obecnie na terenie Polski udaje się odnaleźć coraz więcej podobnych obiektów, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii, jak lotnicze skanowanie laserowe. Dzięki tej metodzie odkryto kilkanaście „nowych" megalitów w lasach powiatu konińskiego w woj. wielkopolskim.

Odkrycia dokonano również w Dolicach na Pomorzu Zachodnim, gdzie w ostatnich latach ujawniono rzeczywisty kształt znanego już od czasów przedwojennych grobowca megalitycznego. Jak się okazało, konstrukcja miała 70 metrów długości, była więc znacznie większa niż do tej pory zakładano. Według naukowców, tylko na obszarze między Dolicami, Pyrzycami a Stargardem, w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Szczecina, mogło znajdować się nawet 200 grobowców megalitycznych.

Megality stworzone w czasach neolitu, wskazują, że ludzie żyjący na długo przed narodzinami cywilizacji dysponowali już rozwiniętą organizacją pracy, systemem społecznym i politycznym, ideologią i życiem duchowo-religijnym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: WP