Turysci.pl > Polska > Gdzie znajduje się Pustynia Błędowska? Według legendy to "dzieło diabła"
Martyna Pałka
Martyna Pałka 07.01.2022 22:24

Gdzie znajduje się Pustynia Błędowska? Według legendy to "dzieło diabła"

Pustynia Błędowska
Wikimedia/Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jedno z tych miejsc na mapie naszego kraju, które zdecydowanie trzeba odwiedzić. "Polska Sahara" nazywana jest dziełem samego diabła, a na jej terenie wcale nie tak trudno się zgubić. Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce i jak do niego dojechać?

Pustynia Błędowska to obszar leżący na granicy województw małopolskiego i śląskiego, niedaleko miejscowości Olkusz. "Dzieło diabła" najlepiej podziwiać z trzech punktów widokowych lub udać się w podróż szlakiem, na którym kręcono najpopularniejsze z polskich seriali. Gdzie leży to niesamowite miejsce?

Gdzie leży Pustynia Błędowska w Polsce?

To niesamowite miejsce znajduje się niedaleko miejscowości Olkusz i rozciąga się od Błędowa, czyli wschodniej dzielnicy Dąbrowy Górniczej, aż po wsie Chechło i Klucze. Jest to obszar, który w 35 procentach pokryty jest piaskiem. Niestety postępujące zmiany klimatu naszego kraju oraz ciągła działalność człowieka w tych rejonach negatywnie wpływają na dziewiczy wygląd Pustyni Błędowskiej i przyczyniają się do zarastania jej terenów. Podejmowane są różne inicjatywy, mające na celu chronić wygląd tego miejsca, jak między innymi objęcie pustyni programem Natura 2020.

Jak powstało to niesamowite miejsce? Według legendy Pustynia Błędowska jest dziełem samego diabła, który niósł ogromny worek piasku, służący mu do zasypania leżącej w Olkuszu kopalni srebra. Niestety szatan zahaczył workiem o wieżę lokalnego kościoła i rozsypał piach w miejscu, w którym dziś znajduje się polska pustynia. W rzeczywistości jednak obszar ten powstał za sprawą człowieka i nieustannej wycinki lasów, która przyczyniła się do wymierania roślin i znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych.

Pustynia Błędowska: jak dojechać i co zobaczyć?

Dojazd do tego niesamowitego miejsca nie powinien stanowić większego problemu. Pustynia Błędowska leży niecałe 50 kilometrów od Krakowa i 45 kilometrów od Katowic. Najprostszym sposobem na dotarcie do tego obszaru jest podążanie drogą krajową numer 94 w kierunku Olkusza, a następnie wybranie drogi wojewódzkiej numer 791, prowadzącej do wsi Klucze.

Po dotarciu do samego "dzieła diabła" warto wybrać jeden z trzech punktów widokowych, które zagwarantują nam niezapomniane wrażenia. Każde z miejsc dostępne jest całkowicie za darmo. Jeżeli interesują Was piękne wschody i zachody słońca najlepiej wybrać punkt widokowy na wzgórzu Czubatka w Kluzach. Natomiast jeśli chcecie dostać się na miejsce samochodem, a tam zobaczyć bunkier z czasów II wojny światowej, poleca się wzgórze Dąbrówka w Chechle. Najmłodszy punkt widokowy Róża Wiatrów oferuje natomiast wygodne altanki oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Pustynia Błędowska — z jakich szlaków warto skorzystać?

Miejsce to oferuje dwa szlaki turystyczne, które pełne są ciekawostek historycznych, przyrodniczych i architektonicznych. Pierwszy z nich to Żółty Szlak Pustynny PTTK, na którego trasie możemy podziwiać takie piękne miejsca jak: jaskinia Mąciwody, dolina rzeki Białej Przemszy, ruiny strażnicy, zabytkowe dworki czy liczne kościoły i wyciąg narciarski. Z kolei Szlak Orlich Gniazd znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego i oferuje nam ruiny legendarnego Zamku Ogrodzieńca w Podzamczu. W tym miejscu kręcono sceny najbardziej kultowych polskich seriali, jak między innymi "Janosik", "Wiedźmin" czy "Zemsta".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: turystyka.wp.pl