Turysci.pl > Świat > Dwie duże linie lotnicze zawieszają swoje połączenia z Rosją
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:23

Dwie duże linie lotnicze zawieszają swoje połączenia z Rosją

people-ge8ef0b863 1280
fot. Pixabay/ Skitterphoto

Tureckie tanie linie Pegasus oraz narodowy przewoźnik Kazachstanu Air Astana, ogłosiły w piątek zawieszenie wszystkich swoich połączeń do Rosji. Z komunikatów obu linii wynika, że jest to pośrednio związane z sankcjami nałożonymi na ten kraj.

W piątek dwie duże linie lotnicze poinformowały swoich klientów o zawieszeniu wszystkich połączeń do Rosji. Obie pochodzą z krajów, które nie wprowadziły większych sankcji wobec tego państwa.

Kolejne linie zawieszają loty do Rosji

Swoje loty do Rosji zawiesiła turecka tania linia Pegasus. Zgodnie z komunikatem przewoźnika, loty nie będą one realizowane na razie przez 2 tygodnie, w okresie od 13 do 27 marca. Nie wykluczono jednak, że okres ten może zostać przedłużony.

Drugą linią jest Air Astana, narodowy przewoźnik Kazachstanu, która zawiesiła swoje loty do odwołania. W komunikacie czytamy jednak, że linia postara się przywrócić loty do Rosji tak szybko jak to będzie możliwe.

Co wpłynęło na decyzję?

Turecka linia podała w swoim komunikacie, że decyzja jest związana z „ryzykami operacyjnymi” powiązanymi z sankcjami do Rosji. Według portalu Fly4Free może oznaczać to dużą niepewność związaną z ubezpieczeniem samolotów latających nad przestrzenią powietrzną Rosji.

Jak podaje AFP, polisy ubezpieczeniowe wielu przewoźników nie są już ważne po wprowadzeniu sankcji. Kraje, które chcą zachować swoje połączenia do Rosji, muszą dać dodatkowe gwarancje finansowe, jak zrobił to dla swoich linii na przykład Izrael.

Jeżeli chodzi o Air Astana, tamtejsze władze jeszcze na początku rosyjskiej agresji odmówiły jakiegokolwiek zaangażowania militarnego w operacji na Ukrainie.

– Kazachstan nie stoi po żadnej stronie w konflikcie Rosji i Ukrainy, mamy nadzieję na uregulowanie dyplomatyczne. Zarówno z Ukrainą jak i Rosją utrzymujemy bardzo dobre relacje. Nie ma nic, co byłoby podstawą zarzutu, że stanęliśmy się po którejś ze stron – informuje w oficjalnym komunikacie kazachskie MSZ.

Warto podkreślić, że loty do Rosji wciąż realizują Air Serbia i Turkish Airlines, a także kilkanaście innych linii, w tym „wielka trójka” z Zatoki Perskiej: Emirates, Qatar oraz Etihad.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Tagi: