Turysci.pl > Polska > Fałszywe oferty noclegów w Zakopanem. Jak nie dać się oszukać?
Ania Radke
Ania Radke 22.12.2021 01:00

Fałszywe oferty noclegów w Zakopanem. Jak nie dać się oszukać?

Zakopane
fot. Pixabay/barbaarian

Fałszywe noclegi w Zakopanem to prawdziwa plaga, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, gdy zainteresowanie jest największe. Pani Sabina opisała, w jaki sposób została oszukana, a policja radzi, jak uniknąć oszustów.

Fałszywe noclegi w Zakopanem pojawiają się regularnie, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym, czyli najgorętszym sezonie pod Tatrami. Warto wiedzieć, jak chronić się przed oszustami.

Fałszywe noclegi w Zakopanem

— Szukaliśmy domku na ostatnią chwilę, więc braliśmy wszystko, co wpadło nam w oko w przystępnej cenie. Koleżanka znalazła domek na OLX 450 zł za noc na 6 osób — opisuje dla Onet Podróże pani Sabina. — Teraz już wiemy, że cena z daleka dawała znać, że to oszustwo, ale było już niestety za późno.

Pani Sabina oraz jej znajomi od razu wpłacili zaliczkę w wysokości 30 proc. całości, czyli 450 zł. Gdy jednak przesłali potwierdzenie przelewu, oszust usunął konto w serwisie ogłoszeniowym.

Oszuści często do fikcyjnych ofert wykorzystują zdjęcia działających na Podhalu pensjonatów czy domków. Najczęściej są to obiekty z atrakcyjnym wnętrzem i zaskakującą, jak na prezentowane warunki ceną.

Jak uniknąć oszustów?

Policjanci z Zakopanego podkreślają, że zwykle nie da się uniknąć zaliczki, bo jest to naturalna forma zabezpieczenia rezerwacji noclegu dla obu stron. Są jednak inne sposoby, aby sprawdzić obiekt, czy przyszłego gospodarza.

— Zaliczkę wpłacaj jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia — podkreślają policjanci w swoim komunikacie.

Jak wskazują, przede wszystkim warto sprawdzić, czy hotel, pensjonat, domek w rzeczywistości istnieją — poszukać, czy dany obiekt noclegowy ma swoją stronę internetową, od kiedy ona istnieje i czy ogłasza się również na innych serwisach noclegowych.

Policjanci przypominają również, aby zawsze zachowywać całą dokumentację związaną z transakcją: przelewy, e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. W razie potrzeby może to pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Legalnie działające obiekty są zarejestrowane w miejscowym urzędzie miasta. Warto zatem sprawdzić, o ile to możliwe, czy dana placówka istnieje w rejestrze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: Zakopane