Watykańska szopka odebrała mowę mieszkańcom i turystom. Trudno uwierzyć, co wymyślili artyści
Z tego artykułu dowiesz się:
jaki charakter ma tegoroczna szopka bożonarodzeniowa, która stanęła na Placu św. Piotra w Watykanie
jakie są opinie ekspertów i internautów
co sądzi o instalacji gubernator Państwa Watykańskiego
To prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa, jaka stanęła na Placu św. Piotra w Watykanie w ciągu ostatnich lat. Charakter instalacji jest bardzo nieoczywisty i zdecydowanie odbiega od tradycyjnych obiektów tego typu. Jedni chwalą gubernatora Państwa Watykańskiego za odwagę, drudzy oceniają szopkę jako dziwny dowcip i w dodatku mało zabawny.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę szopka bożonarodzeniowa, która pojawiła się pod bazyliką w Stolicy Apostolskiej, została przywieziona z Castelii w Abruzji. Jak sugeruje gubernator Państwa Watykańskiego, instalacja ma cechy nawiązujące do kultury greckiej, egipskiej i sumeryjskiej. Chociaż wielu obserwatorów mogło nie dopatrzeć się tych akcentów, to niczyjej uwadze nie umknął kosmonauta, który znajduje się wśród tradycyjnych postaci.
Szopka bożonarodzeniowa podzieliła Watykan
Szopka podzieliła jednak nie tylko przeciętnych obserwatorów, ale również ekspertów i artystów. Niektórzy specjaliści wciąż próbują odczytywać różne wpływy oraz inspiracje. Warto podkreślić, że nawet tradycyjne postaci mają dość osobliwy kształt, który może kojarzyć się ze sztuką prymitywną.
Jak to zazwyczaj bywa ze sztuką, szopka odbierana jest bardzo subiektywnie i nie zawsze pozytywnie. Część społeczeństwa pochwala awangardowe podejście i odwagę, bardziej konserwatywni obserwatorzy nie boją się natomiast krytycznych opinii: „Marsjanie wylądowali w Watykanie”, czy „co powie papież, jak to zobaczy?”, jak donosi Wirtualna Polska.
Są jednak osoby związane ze sztuką, które otwarcie wypowiadają się o bożonarodzeniowej szopce w samych superlatywach. Poparcie dla instalacji wyraził właściciel galerii sztuki współczesnej w Rzymie.
– To wspaniale, że ktoś w Watykanie miał tyle odwagi, że zdecydował się w tym szalonym i potwornym roku wystawić nieoczywistą szopkę, obalając tradycję, do jakiej przywykliśmy w tym miejscu pod obeliskiem – słowa właściciela rzymskiej galerii sztuki współczesnej cytuje Wirtualna Polska.
Szopka bożonarodzeniowa na Placu św. Piotra w Watykanie, Fot. https://www.facebook.com/linorulli/
Szopka wzbudza kontrowersje również wśród Polaków
Tegoroczna bożonarodzeniowa szopka, która stanęła na Placu św. Piotra, wywołuje wiele negatywnych opinii także w sieci. Wśród komentarzy wyróżnionych przez WP możemy przeczytać: „Ta demoniczna szopka nie reprezentuje mojej chrześcijańskiej wiary”, „To jest najgorsza szopka, jaka kiedykolwiek powstała” czy „Nie podoba mi się... coś jeszcze musi pozostać w tradycyjnej ekspresji”.
Szopkę obejrzało również polskie małżeństwo, które mieszka pod Rzymem. Mieszkańcy okolic Wiecznego Miasta również nie byli zachwyceni tym awangardowym projektem i pozwolili sobie na małą złośliwość.
– Ale szopka – to polskie powiedzenie świetnie pasuje do tego, co tu widzimy – słowa Polki cytuje Onet.pl.
Szopka bożonarodzeniowa na Placu św. Piotra w Watykanie, Fot. https://www.facebook.com/linorulli/
– Żołnierz z tarczą, kosmonauta w kombinezonie i kasku, nie mam słów – dodaje jej mąż.
Na temat instalacji wypowiedziała się dziennikarka portalu Forbes.com, Suzanne Rowan Kelleher, która przypomniała, że jeśli ten minimalistyczny styl nie odpowiada mieszkańcom, wystarczy udać się do kaplicy bazyliki, gdzie znajduje się bardziej tradycyjny model z ruchomymi postaciami oraz klęcznikami.
Kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa powstała w miejscowości, która od wieków słynie z wyrabiania ceramiki. Figury były już wystawiane między innymi w Jerozolimie, Tel Awiwie oraz Betlejem. Co wy sądzicie o tej osobliwej instalacji? Poniżej prezentujemy również nagranie z odsłonięcia obiektu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Zamku w Niemodlinie, który zwraca uwagę turystów.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
This year’a Vatican Presepio (Christmas Crib/Nativity Scene), made from ceramic statues created between 1965 and 1975 by the Art Institute F.A. Grue of the Italian town of Castelli, was officially unveiled today in St. Peter’s Square. pic.twitter.com/kAJPZSuurt
— Catholic Sat (@CatholicSat) December 11, 2020
Źródło: Wirtualna Polska/Onet.pl