Watykan to nie tylko miejsce pielgrzymek wiernych z całego świata. Również miłośnicy sztuki, kultury i historii znajdą tam wiele atrakcji.
Schyłek roku i nadejście nowego, 2025, to doskonała okazja, by udać się w podróż do Stolicy Apostolskiej. Już niebawem wrota stanowiące symboliczne przejście między światami staną otworem, zapraszając turystów i pielgrzymów do wnętrza Bazyliki św. Piotra. Watykan uruchomił już specjalny system rezerwacyjny. Warto już teraz zaplanować podróż, gdyż kolejna taka okazja zdarzy się za ćwierć wieku.
Jak ubrać się do Watykanu? To pytanie wydaje się błahe, ale jeśli planujemy odwiedzić to najmniejsze państwo świata, powinniśmy się dobrze nad tym zastanowić. O niektórych rzeczach musimy pamiętać ze względu na nasze bezpieczeństwo, a inne ściśle nakazuje tradycja. Istnieje szczególny dress code, którego należy przestrzegać podczas zwiedzania Watykanu.Codziennie to miejsce odwiedza nawet 3 tysiące osób. Nie każdy zna jednak obowiązujące tu zasady, przez co turyści miewają czasem kłopoty…
W dawnej, letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo pod Rzymem doszło do pożaru. Obecnie obiekt przekształcony został na muzeum, a turyści chętnie go odwiedzają. Wiadomo, że poważnym uszkodzeniom uległa jedna z komnat znajdujących się na drugim piętrze, jednak Stolica Apostolska nie chciała ujawniać sprawy…“Watykan jest w szoku, pożar w muzeum Castelgandolfo: zniszczenia w pokoju, w którym mieszkał Jan Paweł II i Benedykt XVI” podaje włoski dziennik "Il Messaggero".
Mężczyzna nie posłuchał gwardzistów i siłą wtargnął na teren Watykanu. W jego stronę padły strzały.40-letni mężczyzna wdarł się samochodem do Watykanu. Siłą przedarł się przez punkty kontrolne. Żandarmeria musiała użyć broni palnej.
Wierni z całego świata zjeżdżają się do Watykanu, aby pożegnać i złożyć hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI. Jego ciało wystawiono 2 stycznia br. w bazylice Świętego Piotra. W związku z napływem tak licznej grupy turystów, w Stolicy Apostolskiej wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.O śmierci papieża seniora Benedykta XVI świat dowiedział się ostatniego dnia 2022 roku. Pogrążeni w żałobie wierni z całego świata zgodnie z przepisami mają okazję osobiście pożegnać zmarłego w bazylice Świętego Piotra, lecz zanim to się stanie, muszą odczekać w ogromnej kolejce na wpuszczenie do świątyni.
Z tego artykułu dowiesz się:jaki charakter ma tegoroczna szopka bożonarodzeniowa, która stanęła na Placu św. Piotra w Watykaniejakie są opinie ekspertów i internautówco sądzi o instalacji gubernator Państwa WatykańskiegoTo prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa, jaka stanęła na Placu św. Piotra w Watykanie w ciągu ostatnich lat. Charakter instalacji jest bardzo nieoczywisty i zdecydowanie odbiega od tradycyjnych obiektów tego typu. Jedni chwalą gubernatora Państwa Watykańskiego za odwagę, drudzy oceniają szopkę jako dziwny dowcip i w dodatku mało zabawny.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę szopka bożonarodzeniowa, która pojawiła się pod bazyliką w Stolicy Apostolskiej, została przywieziona z Castelii w Abruzji. Jak sugeruje gubernator Państwa Watykańskiego, instalacja ma cechy nawiązujące do kultury greckiej, egipskiej i sumeryjskiej. Chociaż wielu obserwatorów mogło nie dopatrzeć się tych akcentów, to niczyjej uwadze nie umknął kosmonauta, który znajduje się wśród tradycyjnych postaci.