Turysci.pl
Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice w Watykanie. Przewidujemy napływ około 50-60 tysięcy osób

twitter/Michał Dukaczewski, TIZIANA FABI/AFP/East News

Tłumy wiernych w Watykanie. Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice

2 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Wierni z całego świata zjeżdżają się do Watykanu, aby pożegnać i złożyć hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI. Jego ciało wystawiono 2 stycznia br. w bazylice Świętego Piotra. W związku z napływem tak licznej grupy turystów, w Stolicy Apostolskiej wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

O śmierci papieża seniora Benedykta XVI świat dowiedział się ostatniego dnia 2022 roku. Pogrążeni w żałobie wierni z całego świata zgodnie z przepisami mają okazję osobiście pożegnać zmarłego w bazylice Świętego Piotra, lecz zanim to się stanie, muszą odczekać w ogromnej kolejce na wpuszczenie do świątyni.

Szturm na Watykan. Wystawiono ciało Benedykta XVI

Watykan bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych miejsc, do którego wybierają się turyści nie tylko z uwagi na religijność, ale również na zabytki sakralne. W obrębie najmniejszego państwa świata znajdują się miejsca kultu religijnego, takie jak Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie.

W obliczu niedawnych wydarzeń dyskusji nie podlega fakt, że do Watykanu ściągną dziesiątki tysięcy wiernych chcących pożegnać zmarłego 31 grudnia 2022 roku emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jego ciało pozostanie wystawione w bazylice Świętego Piotra od 2 do 4 stycznia wieczorem. Wszyscy chętni, dla których wielogodzinne kolejka nie będzie stanowić przeszkody, będą mogli oddać mu hołd pierwszego dnia w godzinach 9-19, a w dwóch kolejnych 7-19.

Na fotografiach i nagraniach z bazyliki widać emerytowanego papieża ubranego w czerwono-złote szaty liturgiczne. Ciało papieża seniora wystawiono na katafalku przed głównym ołtarzem, z głową opartą na parze szkarłatnych poduszek. Na głowie ma mitrę, a w rękach różaniec.

Samolot miał opóźnienie, ale to nic straconego. Kwartet wokalny dał zaimprowizowany występ

Samolot miał opóźnienie, ale to nic straconego. Kwartet wokalny dał zaimprowizowany występ

CZYTAJ DALEJ

Już na dzień po przykrych wieściach w modlitwie Anioł Pański, którą odmawiał papież Franciszek, zebrało się około 40 tysięcy osób. Po ceremonii pogrzebowej, której papież Franciszek będzie przewodniczył 5 stycznia br., ciało Benedykta XVI zostanie złożone w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II aż do 2011 roku, kiedy poddano go beatyfikacji.

Wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

W związku z tak licznym napływem wiernych chcących pożegnać emerytowanego papieża Benedykta XVI, w Watykanie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na terenie placu Świętego Piotra i prowadzącego do niego via della Conciliazione maszerują wzmocnione patrole sił porządkowych.

W związku z przewidywanymi ogromnymi kolejkami ustawiającymi się do bazyliki Świętego Piotra rozstawiono również barierki, które mają wyznaczać kierunek ruchu wiernym. Władze Rzymu przewidują, że w ciągu najbliższych dni w Watykanie pojawi się około 30-35 tysięcy wiernych dziennie. Choć liczby te robią ogromne wrażenie, są dużo mniejsze, niż w 2005 roku, gdy gromadzili się chętni pożegnać zmarłego Jana Pawła II.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Atrakcje, które rozczarowują turystów

Zobacz galerię >

źródło: pap.pl; turystyka.wp.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa

Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Czytaj więcej >
plaża Cypr, fot. Pixabay/Stevebidmead

Europa

Rosyjscy turyści mogą zapomnieć o wakacjach na Cyprze? Zaostrzono dla nich zasady wizowe

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja dołącza do strefy euro. Od kiedy zapłacimy nową walutą?

Czytaj więcej >

Europa

Wakacje na Cyprze? Maseczki znów obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych

Czytaj więcej >

Europa

Turysta z Norwegii zatrzymany na Sardynii. Chciał nielegalnie wywieźć "trofea" z plaży

Czytaj więcej >

Europa

Na Santorini nie odpoczniesz bez tłumów. Oto, co dzieje się na greckiej wyspie

Czytaj więcej >