Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Tłumy wiernych w Watykanie. Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 02.01.2023 13:44

Tłumy wiernych w Watykanie. Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice

Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice w Watykanie. Przewidujemy napływ około 50-60 tysięcy osób
twitter/Michał Dukaczewski, TIZIANA FABI/AFP/East News

Wierni z całego świata zjeżdżają się do Watykanu, aby pożegnać i złożyć hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI. Jego ciało wystawiono 2 stycznia br. w bazylice Świętego Piotra. W związku z napływem tak licznej grupy turystów, w Stolicy Apostolskiej wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

O śmierci papieża seniora Benedykta XVI świat dowiedział się ostatniego dnia 2022 roku. Pogrążeni w żałobie wierni z całego świata zgodnie z przepisami mają okazję osobiście pożegnać zmarłego w bazylice Świętego Piotra, lecz zanim to się stanie, muszą odczekać w ogromnej kolejce na wpuszczenie do świątyni.

Szturm na Watykan. Wystawiono ciało Benedykta XVI

Watykan bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych miejsc, do którego wybierają się turyści nie tylko z uwagi na religijność, ale również na zabytki sakralne. W obrębie najmniejszego państwa świata znajdują się miejsca kultu religijnego, takie jak Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie. W obliczu niedawnych wydarzeń dyskusji nie podlega fakt, że do Watykanu ściągną dziesiątki tysięcy wiernych chcących pożegnać zmarłego 31 grudnia 2022 roku emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jego ciało pozostanie wystawione w bazylice Świętego Piotra od 2 do 4 stycznia wieczorem. Wszyscy chętni, dla których wielogodzinne kolejka nie będzie stanowić przeszkody, będą mogli oddać mu hołd pierwszego dnia w godzinach 9-19, a w dwóch kolejnych 7-19.

Na fotografiach i nagraniach z bazyliki widać emerytowanego papieża ubranego w czerwono-złote szaty liturgiczne. Ciało papieża seniora wystawiono na katafalku przed głównym ołtarzem, z głową opartą na parze szkarłatnych poduszek. Na głowie ma mitrę, a w rękach różaniec.

Już na dzień po przykrych wieściach w modlitwie Anioł Pański, którą odmawiał papież Franciszek, zebrało się około 40 tysięcy osób. Po ceremonii pogrzebowej, której papież Franciszek będzie przewodniczył 5 stycznia br., ciało Benedykta XVI zostanie złożone w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II aż do 2011 roku, kiedy poddano go beatyfikacji.

Wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

W związku z tak licznym napływem wiernych chcących pożegnać emerytowanego papieża Benedykta XVI, w Watykanie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na terenie placu Świętego Piotra i prowadzącego do niego via della Conciliazione maszerują wzmocnione patrole sił porządkowych.

W związku z przewidywanymi ogromnymi kolejkami ustawiającymi się do bazyliki Świętego Piotra rozstawiono również barierki, które mają wyznaczać kierunek ruchu wiernym. Władze Rzymu przewidują, że w ciągu najbliższych dni w Watykanie pojawi się około 30-35 tysięcy wiernych dziennie. Choć liczby te robią ogromne wrażenie, są dużo mniejsze, niż w 2005 roku, gdy gromadzili się chętni pożegnać zmarłego Jana Pawła II.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: pap.pl; turystyka.wp.pl

Tagi: Watykan