Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Turyści nękali fokę w rejonie Cypla Helskiego. Zwierzę nie mogło wyjść na brzeg
Ania Radke
Ania Radke 10.08.2021 02:00

Turyści nękali fokę w rejonie Cypla Helskiego. Zwierzę nie mogło wyjść na brzeg

hel
Fot. Wikipedia Commons/ Schlaier/ CC BY 3.0

Turyści na Helu zablokowali foce wyjście na brzeg. Zwierzęta są często nękane przez plażowiczów. Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zaapelowała do wypoczywających na plażach o większą rozwagę.

Turyści odwiedzający Hel czasem zachowują się nierozważnie, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia plażowiczów męczących fokę.

Hel. Foka nie mogła wydostać się na ląd

Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu opublikowała na Twitterze wpis, w którym zwrócono uwagę, jak nie należy się zachowywać na plaży. Na opublikowanym zdjęciu widać fokę, która nie może dostać się na brzeg.

- Foka, która chciała wyjść na plażę w rejonie Cypla Helskiego, i chciała odpocząć, nie mogła tego zrobić. Drogę na brzeg zablokowali ludzie, którzy biegli za foką i uniemożliwiali jej wyjście - napisali pracownicy stacji na Twitterze.

Fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, również dość często musi przypominać turystom, jak należy zachowywać się w obecności dzikich zwierząt.

- Ta foka odpoczywała na plaży. Potrzebowała spokoju. Niestety była nękana przez plażowiczów, pomimo odgrodzenia jej taśmą. Materiał pochodzi z Cypla Helskiego - czytamy na Facebooku Fokarium.

Pracownicy Fokarium zaapelowali do turystów, aby w przypadku zauważenia takiego zachowania na plaży, reagować i dzwonić do służb porządkowych. Przypominają jednocześnie, że płoszenie gatunków chronionych jest zabronione.

https://www.facebook.com/Fokarium/posts/4422577014465453

Niestety, jak twierdzą pracownicy Fokarium w Helu, jest to „częste i skandaliczne zachowanie". Dlatego proszą turystów o to, żeby zostawili foki w spokoju - nie można ich dotykać ani płoszyć.

Foki są gatunkiem chronionym, a turystyka jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla nich. Przypomnijmy, że w czerwcu Bałtyk wyrzucił na brzeg kilkadziesiąt martwych zwierząt.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza