Turysci.pl
hel

Fot. Wikipedia Commons/ Schlaier/ CC BY 3.0

Turyści nękali fokę w rejonie Cypla Helskiego. Zwierzę nie mogło wyjść na brzeg

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści na Helu zablokowali foce wyjście na brzeg. Zwierzęta są często nękane przez plażowiczów. Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zaapelowała do wypoczywających na plażach o większą rozwagę.

Turyści odwiedzający Hel czasem zachowują się nierozważnie, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia plażowiczów męczących fokę.

Hel. Foka nie mogła wydostać się na ląd

Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu opublikowała na Twitterze wpis, w którym zwrócono uwagę, jak nie należy się zachowywać na plaży. Na opublikowanym zdjęciu widać fokę, która nie może dostać się na brzeg.

- Foka, która chciała wyjść na plażę w rejonie Cypla Helskiego, i chciała odpocząć, nie mogła tego zrobić. Drogę na brzeg zablokowali ludzie, którzy biegli za foką i uniemożliwiali jej wyjście - napisali pracownicy stacji na Twitterze.

Fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, również dość często musi przypominać turystom, jak należy zachowywać się w obecności dzikich zwierząt.

- Ta foka odpoczywała na plaży. Potrzebowała spokoju. Niestety była nękana przez plażowiczów, pomimo odgrodzenia jej taśmą. Materiał pochodzi z Cypla Helskiego - czytamy na Facebooku Fokarium.

Pracownicy Fokarium zaapelowali do turystów, aby w przypadku zauważenia takiego zachowania na plaży, reagować i dzwonić do służb porządkowych. Przypominają jednocześnie, że płoszenie gatunków chronionych jest zabronione.

Niestety, jak twierdzą pracownicy Fokarium w Helu, jest to „częste i skandaliczne zachowanie". Dlatego proszą turystów o to, żeby zostawili foki w spokoju - nie można ich dotykać ani płoszyć.

Foki są gatunkiem chronionym, a turystyka jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla nich. Przypomnijmy, że w czerwcu Bałtyk wyrzucił na brzeg kilkadziesiąt martwych zwierząt.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >