Turysci.pl
bałtyk

fot. Pixabay/ Kamyq

Kilkadziesiąt martwych fok na polskich plażach. „To był czarny weekend"

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Błękitny Patrol WWF odebrał zgłoszenia o 35 martwych fokach nad Bałtykiem. Sześć z nich zostało znalezionych przez turystów w Ustce, Dębinie i Poddąbiu, gdzie leżały przez tydzień. Mimo zgłoszeń spacerowiczów i wolontariuszy nikt nie zabrał ich wcześniej.

Bałtyk jest naturalnym siedliskiem fok. Niestety, w ostatnich dniach maja znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt, z czego sześć leżało na plaży przez tydzień.

Nad Bałtykiem znaleziono martwe foki

Służby przyjęły pierwsze zgłoszenia o martwych zwierzętach w piątek, 28 maja. Martwe foki zniknęły z plaż dopiero 4 czerwca, czyli po tygodniu. Okazuje się, że problem usuwania ciał trwa od lat.

- Jeśli foki są terenie określonej gminy, to gmina powinna się nimi zająć, jednak Gmina Ustka nie chce współpracować w tej kwestii - twierdzi kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża w Ustce. Jak dodaje, koszta wynoszą około 500-600 zł za sztukę, a gmina niechętnie je pokrywa.

Problem martwych fok jest jednak znacznie poważniejszy niż się wydaje - w ciągu jednego weekendu wolontariusze Błękitnego Patrolu otrzymali zgłoszenia o 35 martwych zwierzętach na wybrzeżu od Świnoujścia do Zatoki Gdańskiej.

giewont

Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Zdjęcie jest hitem sieci

CZYTAJ DALEJ

- Jeszcze nigdy w ciągu jednego weekendu nie miałem tylu zgłoszeń. To był czarny weekend dla fok - wyznaje Paweł Żmuda, jeden z wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF w rozmowie z „Głosem Koszalińskim".

Wolontariusz WWF dodał, że przyczyn śmierci zwierząt mogło być wiele - przykładowo mogły się udusić zaplątane w sieć rybacką. Inną przyczyną mogły być głośne strzały na pobliskim poligonie.

- Głównym sposobem rozpoznawania przeszkód i pokarmu jest echolokacja. Strzelanie nad Bałtykiem to śmierć zwierząt żyjących w wodzie, one są bardzo wrażliwe na dźwięk - tłumaczy Żmuda.

W przypadku zauważenia martwej foki na plaży należy poinformować Błękitny Patrol dzwoniąc pod numer 795 536 009. Zwierzętom można również pomóc wspierając symboliczną kwotą WWF. Więcej można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Głos Koszaliński

Podobne artykuły

Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >