Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Rekord temperatury wody w Bałtyku. „Odczuje to najmocniej ekosystem"
Ania Radke
Ania Radke 27.07.2021 02:00

Rekord temperatury wody w Bałtyku. „Odczuje to najmocniej ekosystem"

Bałtyk
fot. Pixabay/ Pawel_Pacholec

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza - w Zatoce Fińskiej temperatura osiągnęła ostatnio rekordowe 27 stopni Celsjusza. Zjawisko obserwowano także w Polsce - wynika z najnowszych danych IMGW.

W Bałtyku 14 lipca padł dotychczasowy rekord temperatury: 26,5 st. C. Wynik ten odnotowała boja pomiarowa w Zatoce Fińskiej.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza

Taki wynik, jak zauważa portal twojapogoda.pl, zbliżony jest do temperatury w Morzu Śródziemnym, jednak Bałtyk tak ciepły jest jedynie przy powierzchni, głębiej woda jest zimniejsza. Woda w Morzu Śródziemnym może być cieplejsza również na głębokości.

Temperatura wody w Bałtyku w Polsce niedawno wyniosła 26 st. C, obecnie jednak nieco spadła: 22,7 st. C w Pucku, 22,6 st. C we Władysławowie i Międzyzdrojach. Takie wyniki odnotował o 8:00 rano w poniedziałek IMGW.

Powodem ocieplenia Bałtyku są postępujące zmiany klimatyczne, których skutki będą opłakane. Możemy zobaczyć je zresztą gołym okiem - wzrastająca temperatura wody ma między innymi wpływ na większy zakwit sinic, które widoczne są nawet z kosmosu.

Temperatura Bałtyku nie jest także obojętna dla żyjących w nim ryb - według prognoz w 2100 r. Morze Bałtyckie będzie cieplejsze od dwóch do czterech st. C. Jest to ogromna różnica dla organizmów morskich,

- Odczuje to najmocniej ekosystem Bałtyku. Już odczuwa, co widać na przykładzie dorsza - mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" Olga Sarna z Fundacji Mare. - Dorsz jest rybą zimnolubną i w Bałtyku jest dla niego zwyczajnie za ciepło.

Ucierpi zresztą nie tylko dorsz, ale także inne żyjące w Bałtyku ryby. Organizmy morskie inaczej interpretują pory roku i migrują w innym czasie - tłumaczyła ekspertka.

Zmiany klimatyczne wpłyną także nieodwracalnie na życie człowieka - obok temperatury Bałtyku rośnie także poziom wody, która po przekroczeniu pewnego progu zagrozi nadmorskim miejscowościom.

- Trzeba będzie teren opuścić. Dynamika zjawisk ekstremalnych będzie przybierać na sile i one będą częstsze - tłumaczył prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW, w rozmowie z portalem gazeta.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Powiązane
sklep
Puste półki i wysokie ceny. Kryzys ryżowy zatacza coraz szersze kręgi. Polska nie jest na niego odporna
Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski
Nowy sondaż prezydencki przed II turą. Polacy wskazali swojego faworyta, jest zwrot akcji