Turysci.pl
Bałtyk

fot. Pixabay/ Pawel_Pacholec

Rekord temperatury wody w Bałtyku. „Odczuje to najmocniej ekosystem"

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza - w Zatoce Fińskiej temperatura osiągnęła ostatnio rekordowe 27 stopni Celsjusza. Zjawisko obserwowano także w Polsce - wynika z najnowszych danych IMGW.

W Bałtyku 14 lipca padł dotychczasowy rekord temperatury: 26,5 st. C. Wynik ten odnotowała boja pomiarowa w Zatoce Fińskiej.

Wizzair

30 pasażerów nie wsiadło do samolotu, bo skończyły się miejsca. Linie lotnicze praktykują overbooking

CZYTAJ DALEJ

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza

Taki wynik, jak zauważa portal twojapogoda.pl, zbliżony jest do temperatury w Morzu Śródziemnym, jednak Bałtyk tak ciepły jest jedynie przy powierzchni, głębiej woda jest zimniejsza. Woda w Morzu Śródziemnym może być cieplejsza również na głębokości.

Temperatura wody w Bałtyku w Polsce niedawno wyniosła 26 st. C, obecnie jednak nieco spadła: 22,7 st. C w Pucku, 22,6 st. C we Władysławowie i Międzyzdrojach. Takie wyniki odnotował o 8:00 rano w poniedziałek IMGW.

Powodem ocieplenia Bałtyku są postępujące zmiany klimatyczne, których skutki będą opłakane. Możemy zobaczyć je zresztą gołym okiem - wzrastająca temperatura wody ma między innymi wpływ na większy zakwit sinic, które widoczne są nawet z kosmosu.

Temperatura Bałtyku nie jest także obojętna dla żyjących w nim ryb - według prognoz w 2100 r. Morze Bałtyckie będzie cieplejsze od dwóch do czterech st. C. Jest to ogromna różnica dla organizmów morskich,

- Odczuje to najmocniej ekosystem Bałtyku. Już odczuwa, co widać na przykładzie dorsza - mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" Olga Sarna z Fundacji Mare. - Dorsz jest rybą zimnolubną i w Bałtyku jest dla niego zwyczajnie za ciepło.

Ucierpi zresztą nie tylko dorsz, ale także inne żyjące w Bałtyku ryby. Organizmy morskie inaczej interpretują pory roku i migrują w innym czasie - tłumaczyła ekspertka.

Zmiany klimatyczne wpłyną także nieodwracalnie na życie człowieka - obok temperatury Bałtyku rośnie także poziom wody, która po przekroczeniu pewnego progu zagrozi nadmorskim miejscowościom.

- Trzeba będzie teren opuścić. Dynamika zjawisk ekstremalnych będzie przybierać na sile i one będą częstsze - tłumaczył prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW, w rozmowie z portalem gazeta.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >