Turysci.pl
bałtyk

fot. Google Maps (screen)

Bałtyckie sinice są widoczne z kosmosu. Pokazali zdjęcie

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Sinice są prawdziwą plagą Bałtyku, co widać szczególnie na zdjęciach satelitarnych. Satelita Copernicus Sentinel uchwycił moment ich intensywnego kwitnienia.

W okresie intensywnego kwitnienia sinic w Bałtyku GIS wprowadza zakaz kąpieli w objętych nimi kąpieliskach. Zdjęcie satelitarne przedstawiające morze w okolicach Trójmiasta i Helu pozwala uświadomić sobie skalę zjawiska.

Bałtyk zielony od sinic

Na zdjęciu satelitarnym Polski wykonanym 29 czerwca przez europejski program obserwacji Ziemi Copernicus można zobaczyć jak wielki obszar obejmują kwitnące sinice.

Na pierwszy rzut oka widać, że skupiska sinic rozprzestrzeniających się po Bałtyku są ogromnych rozmiarów, a nasilenie występowania tych mikroorganizmów jest w tym roku wyjątkowo wysokie.

Sinice kwitną, m.in. gdy występuje duże nasłonecznienie oraz temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza.

Kwitnienie utrzymuje także brak silnego wiatru, a także eutrofizacja Bałtyku - proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem żyzności wód.

W przypadku obfitego zakwitu sinic Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza absolutny zakaz kąpieli, ponieważ kontakt z zanieczyszczoną wodą może spowodować niekorzystne reakcje organizmu.

Jak podaje Radio Zet, według najnowszych ustaleń zagrożeniem dla zdrowia jest także wdychanie powietrza w ich obrębie - ma być ono toksyczne i wywołać nawet zapalenie płuc.

Zjawisko występuje naturalnie, jednak u ludzi może wywoływać wysypkę, stan zapalny spojówek, a nawet gorączkę i dolegliwości układu pokarmowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Tagi:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >