Turysci.pl
snow-g7d7554ee5 1280

fot. Pixabay/ Robert_C

Tatry. Lawina zeszła na trasę narciarską. Najprawdopodobniej wyzwolił ją narciarz

7 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Dużych rozmiarów lawina zeszła w czwartek w Tatrach z Pośredniego Goryczkowego Wierchu na trasę narciarską w Kotle Goryczkowym. Według ratowników TOPR najprawdopodobniej została wyzwolona przez narciarza, który jechał poza wyznaczoną trasą.

Lawina zeszła w Tatrach czwartek około godziny 14 - podali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na swoim profilu społecznościowym. Śnieg zsunął się z Pośredniego Goryczkowego Wierchu na stok narciarski.

Lawina w Tatrach

- Na dowód jak niebezpiecznie jest w tej chwili w Tatrach - czytamy w opisie filmu, na którym widać zejście lawiny oraz narciarza, który według ratowników mógł podciąć śnieg w trakcie zjazdu poza wyznaczoną trasą.

Zgodnie z relacją świadków, nikt oprócz narciarza, który wyzwolił lawinę, nie znajdował się w pobliżu.

- W chwili obecnej trasa narciarska w Kotle Goryczkowym jest nadal zamknięta, a ze względu na duże zagrożenie lawinowe, część nartostrady wiodąca bezpośrednio pod stokami Pośredniego Goryczkowego jest odgrodzona fladrami - czytamy na profilu TOPR na Facebooku.

Ratownicy zaapelowali do turystów, którzy wybierają się w góry o umiejętne dobieranie celów wycieczek lub zaniechanie działalności górskiej.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Warto podkreślić, że w Tatrach obowiązuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zgodnie z komunikatem TOPR, pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

- Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - ostrzega TOPR.

Ratownicy odradzają wyjście w góry turystom, bez bardzo dużego doświadczenia i umiejętności, a także bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Turyści powinni przede wszystkim unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Reklama

Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TVN24, TOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >