Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tatry. Lawina zeszła na trasę narciarską. Najprawdopodobniej wyzwolił ją narciarz
Ania Radke
Ania Radke 04.02.2022 22:23

Tatry. Lawina zeszła na trasę narciarską. Najprawdopodobniej wyzwolił ją narciarz

snow-g7d7554ee5 1280
fot. Pixabay/ Robert_C

Dużych rozmiarów lawina zeszła w czwartek w Tatrach z Pośredniego Goryczkowego Wierchu na trasę narciarską w Kotle Goryczkowym. Według ratowników TOPR najprawdopodobniej została wyzwolona przez narciarza, który jechał poza wyznaczoną trasą.

Lawina zeszła w Tatrach czwartek około godziny 14 - podali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na swoim profilu społecznościowym. Śnieg zsunął się z Pośredniego Goryczkowego Wierchu na stok narciarski.

Lawina w Tatrach

- Na dowód jak niebezpiecznie jest w tej chwili w Tatrach - czytamy w opisie filmu, na którym widać zejście lawiny oraz narciarza, który według ratowników mógł podciąć śnieg w trakcie zjazdu poza wyznaczoną trasą.

Zgodnie z relacją świadków, nikt oprócz narciarza, który wyzwolił lawinę, nie znajdował się w pobliżu.

- W chwili obecnej trasa narciarska w Kotle Goryczkowym jest nadal zamknięta, a ze względu na duże zagrożenie lawinowe, część nartostrady wiodąca bezpośrednio pod stokami Pośredniego Goryczkowego jest odgrodzona fladrami - czytamy na profilu TOPR na Facebooku. Ratownicy zaapelowali do turystów, którzy wybierają się w góry o umiejętne dobieranie celów wycieczek lub zaniechanie działalności górskiej.

https://www.facebook.com/1909.topr/videos/266668462247998/

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Warto podkreślić, że w Tatrach obowiązuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zgodnie z komunikatem TOPR, pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

- Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - ostrzega TOPR. Ratownicy odradzają wyjście w góry turystom, bez bardzo dużego doświadczenia i umiejętności, a także bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Turyści powinni przede wszystkim unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Reklama

Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TVN24, TOPR

Tagi: