Turysci.pl

fot. Pixabay/ JerzyGorecki

Ratownicy ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili 3 stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie niebezpiecznie jest na szlakach przebiegających w wyższych partiach gór.

Warunki w Tatrach są znacznej mierze niekorzystne. Ratownicy wskazują, że poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

- Prognozowany dalszy opad śniegu wraz z bardzo silnym wiatrem (porywy do 85 km/h) na twardy i b.twardy stary śnieg w wielu miejscach utworzy depozyty śnieżne w postaci poduch i pól śnieżnych. Wskutek oddziaływania wiatru śnieg zdeskowany - ostrzega TOPR.

https://www.facebook.com/1909.topr/posts/1727281247479327

Ratownicy podkreślają, aby zwrócić szczególną uwagę na depozyty nawianego śniegu w depresjach pod ścianami i w rejonie grani.

TOPR wskazuje, żeby unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest ponadto zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - czytamy w komunikacie TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TOPR, TPN

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]