Turysci.pl > Polska > Silne opady śniegu w Zakopanem. Trudne warunki na szlakach, wydano szereg ostrzeżeń
Ania Radke
Ania Radke 20.12.2021 22:21

Silne opady śniegu w Zakopanem. Trudne warunki na szlakach, wydano szereg ostrzeżeń

landscape-g9bb5d3d25 1280
fot. Pixabay/ JerzyGorecki

Intensywne opady śniegu w Zakopanem potrwają dzisiaj cały dzień. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla regionów górskich. Na drogach panują bardzo trudne warunki i doszło już do paru wypadków.

Turyści, którzy wyjechali lub wybierają się dzisiaj do Zakopanego, muszą liczyć się z bardzo trudnymi warunkami zarówno w górach, jak i na drogach. Ostrzeżenia wydały m.in. IMGW i TOPR.

Zakopane. Trudne warunki na drogach

- Śnieg ma sypać do poniedziałkowego wieczora. Temperatura spada i biała warstwa utrzymuje się na wielu drogach na Podhalu. Do wypadków doszło już w Nowym Targu i Zębie - informuje Tygodnik Podhalański.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/videos/204315655239166

Jak wskazuje lokalne medium, śniegu może przybywać nawet do rana, jednak na środę zapowiada się już słoneczna, ale mroźna pogoda. Opady nie są już zapowiadane aż do Świąt Bożego Narodzenia.

Synoptycy wskazują, że od wigilii może przyjść już odwilż, a maksymalna temperatura ma w Zakopanem i Nowym Targu wzrosnąć do 3 st. C. w piątek i 5 w niedzielę.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/videos/402969954904160

IMGW wprowadził alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla powiatu tatrzańskiego oraz innych regionów górskich. Synoptycy wskazują, że prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm do 20 cm. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 18:00.

ostrzeżenia Zakopane
fot. IMGW

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1700 mn.p.m. Poniżej obowiązuje pierwszy stopień. Jak czytamy, nieregularnie rozłożona pokrywa śnieżna może tworzyć pułapki w postaci miejsc niebezpiecznych, sąsiadujących z miejscami bezpiecznymi.

- Prognozowany opad śniegu z wiatrem może zwiększyć zagrożenie lawinowe zwłaszcza w żlebach, depresjach, zagłębieniach oraz pod ścianami i w pobliżu grani, tam należy zachować szczególną ostrożność - ostrzega TOPR.

Również TPN wskazuje, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne, a większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta i ich przebieg jest niewidoczny.

- W dniu dzisiejszym, ze względu na złe warunki, odradzamy wędrówek powyżej górnej granicy lasu - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: 24TP, IMGW, TOPR, TPN

Tagi: Góry Zakopane