Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Obowiązkowe testy na granicy także dla zaszczepionych. Weszło w życie nowe rozporządzenie
Ania Radke
Ania Radke 15.12.2021 22:21

Obowiązkowe testy na granicy także dla zaszczepionych. Weszło w życie nowe rozporządzenie

test
fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

15 grudnia weszło w życie nowe rozporządzenie, zgodnie z którym wszyscy podróżni wracający do Polski z krajów spoza UE, strefy Schengen oraz kilku innych państw będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie trafią na kwarantannę. Dotyczy to zarówno niezaszczepionych, jak i zaszczepionych.

Rozporządzenie Rady Ministrów obowiązuje od 15 grudnia i jest związane z pojawieniem się omikrona, czyli nowego wariantu koronawirusa. Zgodnie z nowymi zasadami, każdy podróżny przekraczający granicę zewnętrzną UE, musi wykonać test na COVID-19.

Obowiązkowe testy przy powrocie do Polski

Zgodnie z rozporządzeniem, wszyscy podróżni przyjeżdżający do Polski z państw spoza UE, strefy Schengen i kilku innych państw muszą wykonać test na koronawirusa. Dotyczy to również osób zaszczepionych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, podróżny musi okazać straży granicznej „negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu”.

Obowiązek wykonania testu dotyczy zarówno osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Co ważne, badanie można wykonać już po przylocie do Polski, w punkcie testowym przed odprawą graniczną. W dokumencie nie jest określone, jakiego typu ma być to test. Osoby, które nie okażą negatywnego wyniku testu, zostaną skierowane na obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy z negatywnym wynikiem testu są zwolnione z kwarantanny. Natomiast osoby niezaszczepione, które pokażą negatywny wynik testu – trafią na 14-dniową kwarantannę. Jest jednak możliwość jej skrócenia najwcześniej po 8 dniu, wykonując kolejny test na koronawirusa.

Osoby podróżujące ze strefy Schengen, a także z krajów UE niebędących członkami Schengen (Irlandii, Cypru, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii) nie mają obowiązku wykonywania testu, o ile są w pełni zaszczepione.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Flly4Free

Tagi: Polska