Turysci.pl
test

fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

Obowiązkowe testy na granicy także dla zaszczepionych. Weszło w życie nowe rozporządzenie

22 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

15 grudnia weszło w życie nowe rozporządzenie, zgodnie z którym wszyscy podróżni wracający do Polski z krajów spoza UE, strefy Schengen oraz kilku innych państw będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie trafią na kwarantannę. Dotyczy to zarówno niezaszczepionych, jak i zaszczepionych.

Rozporządzenie Rady Ministrów obowiązuje od 15 grudnia i jest związane z pojawieniem się omikrona, czyli nowego wariantu koronawirusa. Zgodnie z nowymi zasadami, każdy podróżny przekraczający granicę zewnętrzną UE, musi wykonać test na COVID-19.

Obowiązkowe testy przy powrocie do Polski

Zgodnie z rozporządzeniem, wszyscy podróżni przyjeżdżający do Polski z państw spoza UE, strefy Schengen i kilku innych państw muszą wykonać test na koronawirusa. Dotyczy to również osób zaszczepionych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, podróżny musi okazać straży granicznej „negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu”.

Obowiązek wykonania testu dotyczy zarówno osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Co ważne, badanie można wykonać już po przylocie do Polski, w punkcie testowym przed odprawą graniczną. W dokumencie nie jest określone, jakiego typu ma być to test.

Osoby, które nie okażą negatywnego wyniku testu, zostaną skierowane na obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski.

Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy z negatywnym wynikiem testu są zwolnione z kwarantanny. Natomiast osoby niezaszczepione, które pokażą negatywny wynik testu – trafią na 14-dniową kwarantannę. Jest jednak możliwość jej skrócenia najwcześniej po 8 dniu, wykonując kolejny test na koronawirusa.

Osoby podróżujące ze strefy Schengen, a także z krajów UE niebędących członkami Schengen (Irlandii, Cypru, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii) nie mają obowiązku wykonywania testu, o ile są w pełni zaszczepione.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Flly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >