Turysci.pl > Polska > Święta i Sylwester w Zakopanem. Policja ostrzega przed oszustami
Ania Radke
Ania Radke 12.12.2021 22:21

Święta i Sylwester w Zakopanem. Policja ostrzega przed oszustami

Zakopane
fot. Unsplash/ Michał Lis

Policja z Zakopanego ostrzega turystów przed ogłoszeniami o fałszywych kwaterach do wynajęcia na święta. Funkcjonariusze wyjaśniają, jak sprawdzić miejsce, do którego zamierzamy się wybrać czy przyszłego gospodarza.

Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester to czas, który Polacy lubią spędzać na zimowych wyjazdach w góry. Niestety, jest to też okres, gdy w Internecie pojawia się wysyp fałszywych ofert wynajmu kwater. Policja wyjaśnia, jak nie dać się oszukać.

Jak nie dać się oszukać w święta?

Policjanci z Zakopanego podkreślają, że zwykle nie da się uniknąć zaliczki, ponieważ jest ona naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu dla obu stron. Są jednak inne sposoby, aby sprawdzić obiekt, czy przyszłego gospodarza.

Przed rezerwacją noclegu należy ustalić, czy hotel lub pensjonat rzeczywiście istnieją. Jeżeli jest podany tylko telefon komórkowy, warto sprawdzić, czy istnieje też numer stacjonarny i na niego zadzwonić.

W ogłoszeniu powinny znaleźć się wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Oprócz numerów telefonów są to: adres miejsca noclegowego, adres e-mail, strona www oraz dane kontaktowe właściciela, jego imię i nazwisko.

— Jeśli ktoś, dając swoje ogłoszenie robi wszystko, by pozostać jak najbardziej anonimowym, to musimy się zastanowić, czy warto ryzykować — zwracają uwagę policjanci.

Policja podkreśla także, że jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w miejscowym Urzędzie Miasta. Warto zatem sprawdzić, o ile to możliwe, czy dana placówka w ogóle istnieje.

Jeżeli pojawią się wątpliwości co do ogłoszenia, można również sprawdzić, czy dany obiekt ogłasza się również na innych serwisach noclegowych i poczytać opinie na jego temat. Ich brak powinien wzbudzić podejrzenia, podobnie jak zbyt niska cena.

— Zaliczkę wpłacaj jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia — podkreślają policjanci w swoim komunikacie.

Policjanci podkreślają także, aby zawsze zachowywać całą dokumentację związaną z transakcją: przelewy, e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. W razie potrzeby może to pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Policja Zakopane

Tagi: Góry Zakopane